Публікація доповіді стала реакцією на новину, яка надійшла з Единбурга: регіональна влада сформулювала питання для призначеного на наступний рік референдуму «Чи повинна Шотландія бути незалежною державою?», пише «КоммерсантЪ-Украина».
Як стверджує прем'єр-міністр регіону і лідер Шотландської національної партії (SNP) Алекс Селмонд, тільки незалежність від Лондона дозволить шотландцям проводити вигідну для них податкову, антимонопольну та міграційну політику.
Над економічною стратегією для незалежної Шотландії вже рік працює спеціальна комісія з чотирьох економістів, включаючи двох лауреатів Нобелівської премії Джозефа Стігліца і Джеймса Міррліса. Розраховуючи на перемогу в референдумі, SNP вже оприлюднила можливі терміни проголошення незалежності – 2016 рік.
У боротьбі за голоси тих, хто ще не визначився з вибором, Лондон перейшов до рішучих заходів, оприлюднивши матеріали внутрішньої незалежної експертизи. Першим опублікованим документом став 57-сторінковий аналіз можливих міжнародно-правових наслідків від'єднання Шотландії. У ньому фахівці з міжнародного права університетів Кембриджу й Единбурга Джеймс Кроуфорд і Алан Бойл аналізують прецеденти і порівнюють їх із ситуацією у Великій Британії. При цьому «особливо переконливим прикладом» вони називають розпад Радянського Союзу. Водночас, уряд запропонував власний 111-сторінковий висновок про становище Шотландії у Сполученому Королівстві.
Усупереч оприлюдненій раніше SNP обіцянці, що Шотландія і Велика Британія можуть в рівній мірі стати державами-правонаступниками, експерти передбачають для Единбурга дещо гірші перспективи.
Так, у разі від'єднання Шотландії, Велика Британія, швидше за все, залишиться державою-правонаступником під тією ж назвою, а Единбург буде змушений заново подавати заявки в такі міжнародні організації, як Євросоюз, ООН, НАТО, МВФ і СОТ. Місця в Раді безпеки ООН або G8 будуть безповоротно втрачені. Усього ж Шотландії буде необхідно переглянути 8,5 тис. міжнародних договорів. Відмовитися доведеться і від фінансування Лондоном регіональних програм – наприклад, з розвитку альтернативних джерел енергії. У SNP доповідь, яка відмовляє Шотландії у збереженні міжнародних договорів, вже назвали «убивчо зарозумілою».
Прем'єр-міністр Девід Кемерон виступив зі спеціальним зверненням до шотландців.
«Більше трьох століть ми разом будували такі організації, як національна система охорони здоров'я і телерадіокомпанія ВВС, боролися за свободу і демократію у двох світових війнах, прокладали нові дороги і займалися торгівлею у всьому світі. Наші предки разом досліджували світ, а діди разом йшли в бій. Все це створило глибокі, непорушні зв'язки», – наголосив він.
Від офіційних переговорів з приводу їх розірвання Лондон поки що відмовляється – до оголошення результатів референдуму.
Як повідомлялося, Британський парламент дозволив Шотландії провести референдум щодо незалежності.