Нідерланди стали першою країною світу, яка у 2000 році дозволила одностатеві шлюби. Відповідний закон, прийнятий голландським парламентом, дозволив одностатевим парам одружуватися, розлучатися і всиновлювати дітей.
Ще починаючи з 1998 року бельгійський парламент надав окремі права одностатевим парам. Вони могли реєструватися у місцевого клерка і формально спільно володіти будинком. Через п’ять років у 2003 році парламент Бельгії легалізував одностатеві шлюби, надавши гомосексуальним парам такі ж податкові права і права спадкування як і гетеросексуальним.
У 2005 році однакові права для пар будь-якої статі затвердив окремим законом парламент Іспанії. Закон спровокував масові протести в Мадриді і різку критику з боку офіційних осіб Ватикану та Католицької конференції іспанських єпископів. Після того, як закон вступив в силу, Конституційний суд країни скасував рішення двох муніципальних суддів, які відмовилися видати дозволи на шлюб одностатевим парам.
Одностатеві пари в Канаді отримали більшість правових переваг для шлюбу ще у 1999 році, а у 2005 року парламент прийняв спеціальний закон.
Парламент Південної Африки легалізував одностатеві шлюби у листопаді 2006 року, через рік після того як вищий суд країни ухвалив рішення, що попередній закон про шлюби порушує гарантії Конституції Південної Африки про рівні права.
З січня 2009 року одностатеві пари в Норвегії офіційно мають право вступати в шлюб, всиновлювати дітей і здійснювати штучне запліднення.
У квітні 2009 року парламент Швеції проголосував переважною більшістю за легалізацію одностатевих шлюбів. Втім ще з 1995 року гомосексуальні пари в Швеції мали право реєструвати «цивільні союзи».
У червні 2010 року Португалія стала восьмою країною, яка дозволила одностатеві шлюби. А у 2010 році подібний закон прийняла Ісландія. Після того, як новий закон набув чинності наприкінці червня 2010 року, прем'єр-міністр країни Йоханна Сігурдардоттір і її давній партнер Йоніна Леосдоттір стали одними з перших людей країни, які офіційно вступили в одностатевий шлюб.
У липні 2010 року Аргентина стала першою країною в Латинській Америці, яка дозволила одностатеві шлюби. Незважаючи на енергійну протидію з боку католицької церкви та євангельських протестантських церков закон схвалили обидві палати парламенту.
У 2012 році список країн, де дозволені гомосексуальні шлюби, поповнила Данія, а 12 лютого 2013 року – Франція.
В той же час у Мексиці і США одностатеві шлюби дозволені в окремих регіонах.
Читайте також: Церква проти уряду: англікани й католики засуджують плани легалізації одностатевих шлюбів