«Румунія і Литва послідували прикладу України надавши підтримку високого рівня розвідці сланцевого газу, а це означає, що в країнах Центральної та Східної Європи, можливо, змінюється хід політичних подій, тоді як вони прагнуть звільнитися від опори на російську енергію.
Минулого тижня Румунія скасувала де-факто мораторій на «гідророзрив» – неоднозначну технологію, яка використовується для видобування сланцевого газу, після того як прем’єр-міністр Віктор Понта, який отримав перемогу на грудневих виборах, заявив, що підтримує видобуток сланцевого газу. Він видав сертифікати американській Chevron на розвідку сланцевого газу на сході Румунії.
У понеділок, президент Литви Даля Грібаускайте висловилась на користь запланованої розвідки, яку також здійснюватиме Chevron незважаючи на заперечення з боку екологів і деяких членів парламенту», – відмічає Financial Times.
«Вважається, що Центральна та Східна Європа мають одні з найбільш перспективних запасів сланцю на континенті. Це в останні роки викликало ентузіазм в регіоні, що він зможе повторити сланцеву «революцію» останнього десятиліття в Північній Америці.
Імпульс було втрачено після того як декілька країн в тому числі і Франція наклали мораторій на гідророзрив, частково через протести місцевого населення.
Після розчаровуючих результатів пошуку сланцю американська ExxonMobil минулого року вийшла зі сланцевих родовищ Польщі, котра є одним з найбільших ентузіастів сланцевого газу.
Втім, останні події свідчать, що спокуса низьких цін на енергію і втеча від хватки Росії можуть надати політичним лідерам більше сміливості спробувати виграти у суперечці з екологічними аргументами», – пише видання.
«Рішення Румунії може потенційно переломити ситуацію і дати європейським лідерам впевненість висловлюватись на користь сланцевого газу», – зазначив енергетичний експерт Кеш Барчетт з IHS Energy.
«Рецесія в Європі підштовхує казначейства різних країн переглянути свої рішення щодо мораторію, особливо зважаючи на те, що сланцева промисловість Північної Америки сприяє промисловому ренесансу», – додав він.