Новим Трудовим кодексом влада хоче змусити українців працювати 12 годин на добу

26 Січня 2013, 13:15

Проект нового Трудового кодексу України, який уже пройшов перше читання і направлений на затвердження в 2013 році, передбачає низку нововведень, що ігнорують право людини не тільки на відпочинок, але і на охорону здоров'я.

Найбільше експертів обурили норми про збільшення тривалості робочого дня з 8 до 12 годин і скорочення часу на відпочинок між змінами до 12 годин. Головні суперечки у наукових колах викликала теза про збільшення робочого часу з нинішніх 40 годин в тиждень до 48.

"Робочий день у будь-якій компанії може бути продовжений до 12 годин, а "за наявності достатніх підстав" – і більше. Зловживання можуть бути спровоковані тим, що вичерпний перелік таких підстав не надається", – зазначив Кундієв.

Єдина "поступка" від законодавців полягає в тому, що продовження робочого дня можливе тільки за письмовою згодою того, хто працює. Але, на думку фахівців, це просто "фількіна грамота".

"Нехай спробує не погодитися! В умовах безробіття таке уточнення сприймається як насмішка", – обурений Кундієв.

Наукові експерти переконані, що ці статті законопроекту несуть пряму загрозу здоров'ю людей. Ще засновник російської школи фізіологів Іван Сєченов звернув увагу на те, що оптимальне співвідношення в циклі "робота-відпочинок" природою закладене в роботі серця людини.

"Тривалість систоли і діастоли зазвичай мають співвідношення 1:2. При такому ритмі серце працює практично без перевтоми протягом всього життя людини. Це співвідношення, апроксимоване на 24-часовий цикл життя, дає підстави вважати фізіологічно обґрунтованою саме восьмигодинну тривалість робочого часу протягом доби. Таким чином, восьмигодинний робочий день став основною вимогою у відстоюванні прав працівників", – пояснив Кундієв.

Експерти, правозахисники, профспілкові діячі стверджують, що проект Трудового кодексу не погоджували з громадськими організаціями, не було проведено жодного публічного обговорення, презентації або дискусії.

Проект так і не представили на розгляд Міжнародної організації праці. Незважаючи на це, він вже готовий до другого читання.

Нагадаємо, авторами проекту нового трудового кодексу є регіонали Василь Хара, Олександр Стоян та Ярослав Сухий. У першому читанні за законопроект проголосували у 2008 році, в грудні 2009-го підготували до другого читання. У лютому 2011 року прийняття документу було відкладено. Тоді спікер Володимир Литвин пояснив зняття Трудового кодексу з розгляду парламенту тим, що він "є довгограючим законопроектом, який перебуває у стінах Верховної Ради з 2003 року" і може викликати суспільний резонанс.

Профспілки вже звертали увагу, що проект нового Трудового кодексу, розробленого "регіоналами" передбачає спрощення процедури звільнення з роботи найманих працівників, збільшення тривалості робочого дня і тижня, легалізацію відеоспостереження на робочому місці, надання права роботодавцям приймати постанови, які можуть заміняти колективні трудові договори. Також новий ТК звужує права та можливості профспілок.