Експерт: за протестами у Пакистані, ймовірно, стоять військові, які можуть змінити керівництво країни

16 Січня 2013, 12:50

Експерт швидше не погоджується, ніж погоджується із твердженням про те, що події в Пакистані почали розвиватися за сценарієм «арабської весни».

«Справа в тому, що немає точних свідчень, але є ознаки того, що за протестами і за лідером явно чи не явно стоять військові, які в цій країні мають надзвичайну владу, які неодноразово змінювали керівництво держави, провокуючи корупційні скандали», – пояснює він.

Данилов зазначив, що військові у Пакистані «займають дуже особливе положення». «Вони фактично створили державу і фактично весь період незалежності Пакистану продовжували так чи інакше контролювати її», – зауважив він.

«Ми маємо в Пакистані швидше ймовірну, але не стовідсоткову ситуацію, коли нинішнє керівництво, яке отримало владу завдяки військовим, тепер буде змінено тими ж військовими у зв’язку з тим, що воно не повністю задовольняє інтереси цієї корпорації», – заявив експерт.

При цьому він наголосив, що «це не виключає того, що цей протест щирий, оскільки для нього є підстави, що люди, які його організовують, роблять це з найкращих ідеалістичних міркувань, уявлень про те, як має розвиватися, функціонувати держава».

Скільки триватиме цей протест, на думку Данилова, залежить від того, як буде складатися консенсус всередині еліт. «Тобто наскільки швидко будуть здійснені кроки стосовно нині правлячої партії, групи. Це в значній мірі вплине на те, як будуть розвиватися протестні настрої», – зазначив він.

«Треба мати на увазі, що Пакистан дуже складна країна з етно-конфесійної точки зору. Нинішній протест – це протест переважно суфіїв, які є тільки частиною, можливо найбільшою, бо ніхто точно не знає співвідношення між прихильниками цієї містичної традиційної гілки ісламу і салафітами, яких теж достатньо багато, які найбільше звучать і які творять, власне, образ Пакистану як країни вибухів, постійних конфліктів», – додав Данилов.

Ісламський богослов Тахир Кадрі, який очолив цей багатотисячний протест,  належить до суфіїв. «Належність його до партії буде вторинною», – зауважив експерт.

«Цей протест, зокрема, – це такий секторальний протест однієї з груп, яка невповні задоволена своїм становищем», – зазначив він.

«Насправді там надзвичайне розмаїття політичного ісламу і течій ісламістських, тобто тих, які мають політичні амбіції, і кожна з них так чи інакше намагається мати репрезентацію у політичному полі», – каже експерт.

Нагадаємо, десятки тисяч учасників «Маршу мільйонів» на чолі Тахиром Кадрі зайняли центральну частину Ісламабаду, оголосивши початок демократичної революції. Як написали деякі оглядачі, події в Пакистані почали розвиватися за сценарієм «арабської весни».

Активісти вимагають відставки уряду, посилення боротьби з корупцією і реформи виборчого законодавства.

15 січня Верховний суд Пакистану видав ордер на арешт прем'єр-міністра країни Раджі Ашрафа і ще 15 осіб, які проходять у справі про корупцію в сфері енергетики.

Позначки: