Як пише "Коммерсанть-Украина", незважаючи на те, що 2011 році департамент юстиції США схвалив запит України про сприяння у допиті екс-прем'єра Павла Лазаренка, що відбував термін ув'язнення в каліфорнійській в'язниці, і допит таки відбувся, судовий процес над екс-прем'єром Юлією Тимошенко, змінив думку Штатів про можливість продовження співпраці – прохання Києва про повторний допит Лазаренка, вперше спрямована на початку нинішнього року, залишилася без відповіді.
"США отримали кілька запитів від України за договором про взаємну правову допомогу. Ці заявки зараз знаходяться на розгляді департаменту юстиції, який уважно їх вивчає", – підтвердили виданню в посольстві США.
Вашингтон, очевидно, не задовольнить жодну з колишніх заявок ГПУ, однак і відповісти відмовою не наважується. Згідно з договором про правову допомогу, підписаною Україною і США в 1998 році і вступив у силу в 2001 році, в цьому випадку департамент юстиції буде зобов'язаний "проінформувати (ГПУ – Ред.) про причини такої відмови".
Перелік причин жорстко регламентований – відмова можлива, якщо запитувана Києвом допомога "загрожує безпеці США" або якщо розслідувана справа стосується військових або політичних злочинів. Однак Юлія Тимошенко, як відомо, сьогодні не має статусу політичного в'язня і не підпадає під умови його отримання.
Втім, імовірність того, що США задовольнять нові запити щодо Павла Лазаренка і Петра Кириченка, вкрай мала. Згідно з договором про взаємну правову допомогу, Вашингтон може вимагати від Києва вказати в заявці не тільки відомості про розслідуваного справі, але навіть "перелік питань, які планується поставити допитуваному особі", що дозволить департаменту юстиції відсікати "небезпечні" прохання ГПУ.
"Ми неодноразово і чітко висловлювали нашу серйозну стурбованість щодо політичної мотивації кримінального переслідування ряду осіб в Україні та справедливості процесів над ними. Прохання про допомогу в кримінальних розслідуваннях і переслідуваннях повинні розглядатися з урахуванням цих проблем, – заявили виданню в посольстві США. – Ми залишаємося вірні політиці співпраці з Україною за багатьма напрямами, що становлять взаємний інтерес для наших країн, в тому числі і в рамках реформи Генеральної прокуратури України. Негайне припинення політично мотивованих переслідувань усуне основну перешкоду, що заважає нам зміцнювати відносини і робити їх ще продуктивніше".
Водночас власні джерела видання, що знайомі з матеріалами слідства у справі про вбивство Щербаня, підтверджують, що слідчій групі не вистачає доказів. Примітно, що співрозмовники "Комерсант", констатувавши недолік матеріалів для початку судового процесу, все ж висловили впевненість у винності Тимошенко.
"У справі Тимошенко зібрано багато чого, і ми були впевнені в її винуватості, але довести цього в суді не могли. Прямих доказів немає, є тільки непрямі, а їх недостатньо для судового процесу. І я дуже сумніваюся, що через стільки років (вбивство Євгена Щербаня відбулося в 1996 році – Ред.) Кузьміну вдалося знайти щось нове", – заявив джерело, причетне до роботи попередньої слідчої групи у справі про вбивство депутата.
Тим часом у разі проведення допитів Лазаренка і Кириченка у ГПУ зберігається шанс зібрати достатню доказову базу для судового процесу. Для цього необхідно, щоб допитані визнали свою провину і в обмін на пом'якшення покарання розповіли про роль Тимошенко в скоєнні злочину. Новий Кримінальний процесуальний кодекс надає таку можливість, аж до заміни реального терміну умовним. Хоча в цьому випадку виникне питання про правомірність відходу від покарання головних учасників групи замовників в обмін на їх свідчення проти спільниці, зазначив один зі співрозмовників видання.
Як повідомлялось, 10 грудня на сайті Генпрокуратури було опубліковано лист за підписом першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна, адресований президентові США Бараку Обамі, у якому він заявив, що 19 жовтня американський посол в Україні Джон Теффт повідомив про анулювання його багаторазової п'ятирічної візи в США без пояснення причин.
Кузьмін вважає, що це сталося на замовлення американських лобістів, які тривалий час перешкоджать проведенню допитів свідків у справі про вбивство депутата Євгена Щербаня.
Крім того, Кузьмін запевнив Обаму, що ці ж лобісти розробили план, який передбачав його арешт на території США.
За інформацією ЗМІ, влада США отримала інформацію, що, всупереч задекларованій приватній меті візиту, Кузьмін попрямував до Каліфорнії для допиту Петра Кириченка – колишнього партнера екс-прем'єра Павла Лазаренка і одного з ключових свідків у справі про вбивство народного депутата Євгена Щербаня.