За рахунок емісії як валютних, так і гривневих боргових паперів у відомстві хочуть наростити частку коштів фізичних осіб в структурі державного боргу до 10%, передає «Комерсант-Україна».
"З 30 листопада по 6 грудня ми розмістили КЗ серії В на $ 600 тис.", – сказала директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Міністерства фінансів Галина Пахачук.
Крім того, у 2013 році Мінфін має намір збільшити запозичення у населення: йому будуть запропоновані як валютні, так і гривневі КЗ.
"Ми повинні домогтися того, щоб у клієнта, який прийшов у відділення банку, завжди був вибір з декількох інструментів інвестування, зокрема в папери Кабміну. Частку фізосіб в структурі держборгу потрібно довести до 10%", – вважає Пахачук.
В Україні частка запозичень фізосіб в структурі держборгу становить мінімум 2%: 800 млн грн отримано в жовтні-листопаді від реалізації КЗ, ще до 100 млн грн – через участь в інститутах спільного інвестування. Частина коштів інвестована в облігації внутрішньої держпозики.
"Щоб залучити в 2013 році 10% закладеної в бюджеті суми, Мінфіну доведеться проробити колосальну роботу. Деяким клієнтам, наприклад, зручніше було б купувати папери, якщо б вони були в бездокументарній формі", – розповідає аналітик ринку облігацій компанії "Інвестиційний капітал Україна" Тарас Котович.
Головні конкуренти Мінфіну – банки. На початку листопада обсяг коштів фізосіб на депозитах складав 352 млрд грн – зростання на 44,5 млрд грн за десять місяців. У міністерстві готові боротися за клієнтів.
"Ми надаємо прибутковість з премією до існуючих на ринку пропозицій. Коли ми встановлювали прибутковість 8% по другій серії КЗ, середня ставка за депозитами в іноземній валюті в 20 найбільших банках становила 7,95%, а на зовнішньому ринку ми залучили кошти під 7, 8% ", – пояснює Галина Пахачук.
"Найбільше обмеження в Україні – довіра", – говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Про це свідчить відсутність інтересу населення до розміщення казначейських зобов'язань в 2002, 2004 і 2009 роках.
"Щоб населення повірило в нові держпапери, повинен пройти як мінімум повний цикл їх життя – з моменту розміщення до повного погашення", – упевнений Котович.
Проблемою стала низька обізнаність про нові інструменти. Мешканці Києва та Київської області скупили 70% КЗ, ще 6% паперів продано в Черкаській області, по 4% – у Львівській, Дніпропетровській областях та в Криму. Охоплення був би більшим, якби інформація про КО поширювалася не тільки у відділеннях Ощадбанку.
"Коли аналогічний інструмент запускали в Швеції, реклама про продукт була розміщена мало не на кожній зупинці громадського транспорту", – відзначає Котович.
Нагадаємо, станом на жовтень 2012 року загальний розмір прямого державного боргу України склав $48,991 млрд. Прямий внутрішній борг склав $23,940 млрд.