Події 5 грудня: Moody’s знизило рейтинг України, створення комісії для розслідування скандалу з LNG-терміналом та заворушення в Єгипті

6 Грудня 2012, 00:48

5 грудня міжнародне рейтингове агентство Moody `s знизило рейтинг державних облігацій України на один щабель – до "B3"з "B2", прогноз негативний. На рейтинг вплинуло можливе погіршення економічної ситуації в Україні внаслідок проблем у світовій економіці в цілому та збільшення політичних ризиків, пов'язаних з парламентськими виборами в жовтні 2012 року. Агентство відзначає, що основним стимулом для зниження рейтингу стало погіршення інституційної стійкості в країні на тлі поганої передбачуваності проведеної політики, а також у зв'язку зі зменшенням інформаційної прозорості. Крім того, агентство висловлює заклопотаність щодо ситуації з ліквідністю. Так Міжнародний валютний фонд прогнозує, що золотовалютні резерви Нацбанку України до кінця поточного року можуть скоротитися до 24-х мільярдів доларів. Іншим фактором зниження суверенного рейтингу є порівняно слабкі економічні перспективи країни в короткостроковій і середньостроковій перспективі.

5 грудня стало відомо, що Україна не має наміру відкликати заявку про перегляд тарифів у рамках членства в Світовій організації торгівлі, вважає своє рішення обґрунтованим і готова до відповідних двосторонніх переговорів з країнами – членами СОТ. Як повідомили у прес-службі Міністерства закордонних справ, Україна зарезервувала за собою право на «модифікацію зв'язаних тарифів, рівні яких будуть визначені в рамках процесу переговорів – відповідно до статті XXVIII ГАТТ-94 і за умови дотримання прозорості». При цьому не йдеться про зміну умов вступу і членства України в СОТ.

Відомство стверджує, що відповідно до норм СОТ Україна ставить за мету реалізувати свої наміри за допомогою переговорів і консультацій у двосторонньому форматі з урахуванням специфічних інтересів і компенсацій країнам – членам СОТ. На думку спеціалістів міністерства, результат переговорів не вплине на всю систему СОТ щодо встановлення нових параметрів світової торгівлі найближчими роками, оскільки частка України в світовій торгівлі залишається незначною.

У середу стало відомо, що Кабінет міністрів створив комісію з розслідування обставин підписання угоди про співпрацю в реалізації національного проекту «LNG-термінал», навколо якого розгорівся скандал.

Так, голова Державної служби з питань регуляторної політики і підприємництва Михайло Бродський повідомив, що «Сьогодні на засіданні Кабінету міністрів було створено комісію, яка візьметься за посадовців, що підписали скандальну угоду від української сторони. Комісія вивчить всі нюанси: як підписували, чому, як перевіряли представників іспанської компанії тощо. А потім порушить питання і про відповідальність цих чиновників».

5 грудня Білорусь заблокувала рейси української авіакомпанії "Аеросвіт". У прес-службі Національного аеропорту Мінська повідомили, що рейси "Аеросвіту" Київ – Мінськ – Київ скасовуються вже третій день поспіль. Мінський представник "Аеросвіту" Олег Жовток повідомив, що авіакомпанія заборгувала білоруському РУП "Белаеронавігація" оплату за користування повітряним простором країни, в результаті чого українців позбавили дозволу на польоти. Представник української компанії зауважив, що пасажири при цьому абсолютно не постраждали – всі вони перенаправляються на рейси Національної авіакомпанії "Бєлавіа".

У "Белаеронавігаціі" утрималися від офіційного коментаря щодо суми заборгованості української авіакомпанії білоруській службі управління повітряним рухом. Однак неофіційно джерело на підприємстві зауважило, що проблема ця стосується виключно фінансових взаєморозрахунків суб'єктів господарювання і жодним чином не пов'язана з білорусько-українськими відносинами. Щойно "Аеросвіт" оплатить послуги – його польоти будуть відновлені.

Та 5 грудня у Єгипті тривали сутички між прихильниками та противниками нового президента Мухаммеда Мурсі. Зранку сотні протестувальників у Каїрі заблокували палац президента своїми наметами, розставивши їх по всьому периметру президентської резиденції. Згодом Мурсі повернувся до свого палацу, не зважаючи на протестувальників.

Ввечері кілька сотень прихильників ісламістських угруповань і опозиції влаштували сутички біля президентського палацу. Сторони почали закидати одне одного камінням, вступаючи в дрібні бійки. Врешті, площу перед палацом зайняли ісламісти, ліквідувавши наметовий табір, влаштований представниками світських організацій. Пізніше прихильники опозиції вирішили повернутися. За наявною інформацією, до них приєдналися футбольні ультрас – агресивні групи фанатів столичних клубів "Аль-Ахлі" і "Замалек". Після першого зіткнення опозиціонери пішли з площі.

Обстановка навколо резиденції єгипетського президента в Каїрі продовжує залишатися напруженою. За словами очевидців, на вулиці, розташованої навпроти палацу, чутні постріли. За повідомленнями єгипетських телеканалів, у бік президентського комплексу стікаються супротивники Мурсі. Рух'' Брати-мусульмани'' заявив про безстрокову акцію'' на підтримку Мурсі'', яку вони мають намір проводити біля стін його резиденції.

За повідомленнями керівника служби швидкої допомоги Єгипту, в результаті сутичок поранення отримали 126 людей. Загиблих, за офіційною інформацією, немає.

Позначки: