Експерт: без зміни мовного закону подальшого його запровадження на місцях очікувати не варто

1 Грудня 2012, 23:10

«Зараз мовний закон завис, тому що були обіцянки Януковича внести корективи, працювали дві робочі групи і теоретично цей закон мав би бути підкорегований, при чому – достатньо серйозно. А поки цього не сталося, не думаю, що будуть якісь суттєві зрушення щодо його впровадження на місцях, які мали би системний характер», – стверджує він.

Політолог наголошує, що якраз проблемою цього закону є те, що він не дає чітких роз’яснень, яким чином його втілювати на місцях.

«Саме з цього приводу було дуже багато критики. І, як не парадоксально – навіть з боку авторів цього закону», – зауважує він.

На його думку, з новими поправками, швидше за все, піднімуть необхідний відсоток, який мають становити громадяни-носії регіональної мови від населення території, на якій має бути запроваджений цей закон.

Також Таран не виключає, що нові поправки можуть надати повноваження ухвалювати рішення щодо запровадження особливого статусу для певних мов Верховній Раді, замість місцевих органів влади.

«І, можливо, будуть внесені суто декларативні зміни щодо запровадження гарантій для функціонування української державної мови», – додає він.

Експерт вважає, що рішення щодо запровадження другої державної мови може бути ухвалене лише за межами парламенту.

«Тому що у Верховній Раді потрібних 300 голосів просто немає», – зазначає він.

Політолог припускає, що питання про надання російській мові статусу державної можуть спробувати проштовхнути через референдум.

«Можливо, на всенародний референдум винесуть новий проект Конституції, в якому, зокрема, для російської мови буде передбачений стутус державної», – каже він.

Проте підкреслює, що це відбуватиметься із грубими порушеннями.

«Конституція на референдум виноситься вже після того, як вона пройшла легітимні читання в парламенті. Як варіант – для цього скликається Конституційна асамблея або установчі збори. Але виносити проект Конституції на референдум напряму президент не може», – пояснює Таран.

«Хоча, теоретично, Янукович може це зробити, оскільки йому треба якимось чином спробувати утриматися на своїй посаді», – додає він.