Експерт вважає, що інформація про перебої з виплатою депозитів у банку "Таврика" поки не можуть свідчити про виникнення таких же проблем в інших банках за прикладом 2008 року.
"Поки ще рано робити певні узагальнення, в тому числі внаслідок того, що інформація певним чином і суперечлива. І все ж таки 2008 року одні з найбільших банків першими попали у складну ситуацію. На сьогодні поки що складається враження, що великі банки не повинні мати такі системні проблеми і тому "ефекту доміно" швидше за все зараз не буде", – заявив він.
Втім, Юрчишин зауважує, що наразі у банківській системі зберігається значна частина так званих поганих кредитів.
"І це може підштовхувати до хвиль неприємностей для банків. А суттєвим чином є підірвана база наповнення фінансовими ресурсами банківської системи. І саме у зв’язку з цим, ставки з депозитами для фізичних осіб аж надто великі – більше 20%. Це явно вказує на крайню необхідність банківської системи в ресурсах. З іншого боку, дуже мало таких проектів могли б давати більше, ніж 20% прибутку, щоб обслуговувати такого сорту депозити населення. Крім цього, економічна динаміка – вкрай слабка, що також "вимиває" ресурси з банківської системи. Ну й нарешті невизначеність центрального банку у своїй валютній політиці… Це, на жаль, вказує на те, що ризики для української банківської системи особливо високі", – пояснив Юрчишин.
Економіст вважає, що політика центрального банку зараз повинна бути максимально відкритою.
"Завдання центрального банку – дуже швидко зробити публічною інформацію про стан банківської системи. Не боятись, що може щось бути неправильно зрозумілим. Якраз навпаки в такій ситуації, коли в банківській системі відчуваються проблеми, а центральний банк замовчує або подає нераціональну оптимістичну інформацію, такого сорту поведінка може провокувати панічні настрої чи неадекватне сприйняття населенням тієї чи іншої інформації про банківську систему. Не допустити паніки і зберегти міцність банківської системи – це звичайно найвагоміше завдання саме для центрального банку", – зазначив експерт.
За словами Юрчишина, наразі громадянам, котрі вклали кошти в дрібні банки, нічого не загрожує.
"Якщо вдасться не допустити панічної хвилі, то в принципі нічого не загрожує. Оскільки для невеликих банків знайдуться ресурси, в тому ж фонді відшкодування вкладів населення чи інші. Набагато гірше, якщо хвиля проблемних питань до банківської системи зростатиме. Тоді вже не вистачить ніяких коштів і звичайно можуть бути напруженості", – переконаний експерт.
На думку Юрчишина, зараз можна запобігти розвитку панічних настроїв, зважаючи на обмежуючу політику НБУ.
"Це не дуже добре для економіки, тому що обмежуючи монетарну політику вона обмежує можливості зростання економіки, але разом з тим вона певним чином консервує фінансові ресурси, залишає можливості для платоспроможності тощо. Тому мені здається, що в даний момент ця певна консервація дозволяє сподіватися на недопущення розширення кризової хвилі", – підсумував він.
Нагадаємо, проблеми з виплатою депозитів виникли у банку "Таврика", що входить до групи середніх банків.
Національний банк, згідно з рішенням № 906 Комісії з питань нагляду НБУ від 23 листопада 2012 року, заборонив банку "Таврика" залучати депозити.