У Молдові пояснюють свою євроінтеграційну успішність мобілізацією і координацією влади

30 Листопада 2012, 10:58

Про це в інтерв’ю газеті «Коммерсант-Украина» заявила керівник молдовської переговорної групи, заступник міністра закордонних справ і євроінтеграції Молдови Наталя Герман.

«Рецепт – максимальна мобілізація влади і хороша координація», – заявила Герман.

«У нашому випадку координацію проводить міністерство закордонних справ і євроінтеграції. На нас покладено координацію всіх євроінтеграційних процесів. Наш міністр є віце-прем'єром, що дає управлінські важелі. Ми створили національну робочу групу на рівні заступників всіх причетних до тематики міністрів і голів національних агентств. Вони щотижня збираються в МЗС і складають щотижневий план і графік того, що потрібно зробити», – розповіла вона.

«Ми складаємо звіти про прогрес, які щотижня в п'ятницю ввечері відправляються в офіс прем'єр-міністра, і за рахунок цього у нас є впевненість і в поінформованості прем'єра, і в тому, що він особисто втрутиться, якщо щось десь іде не так», – наголосила Герман.

«Ми створили також урядову комісію з євроінтеграції, яка збирається як мінімум двічі на місяць і перевіряє стан справ у всіх сферах євроінтеграційного процесу, в першу чергу – в питанні візової лібералізації», – додала вона.

«Але головне, уряд і молдовське суспільство вважають, що це – пріоритетний напрямок реформ. Молдовани, як і українці, по праву вважають себе європейським народом», – підкреслила керівник молдовської переговорної групи.

На зауваження журналіста про те, що українське МЗС пояснює швидше виконання Молдовою плану дій тим, що остання поступалася ЄС в тих питаннях, де Україна чинила опір до кінця, Герман зазначила:

«Як ви знаєте, переговори проходять у закритому режимі, тому я не можу сказати, з яких питань ви домовлялися довше, ніж ми. Але я впевнена, що ми з вами ставимо перед собою одну й ту ж мету – щоб в результаті інтеграції з ЄС держава і суспільство стали сильнішими. І я не думаю, що хтось може назвати сферу, в якій ми пішли на невиправдані поступки на шкоду собі».

Тоді журналіст навів конкретні приклади, де Україна до кінця не хотіла поступатися, а Молдова відразу погодилася прийняти вимоги ЄС – право випускати спиртні напої із назвою «коньяк» і «шампанське».

На це Герман відповіла так: «Але для нас було природно, що коньяк і шампанське – це французькі географічні найменування, і ми давно, ще до початку переговорів з ЄС, пішли від них, успішно провівши маркетинг нових назв для цих продуктів. При цьому ми домовилися про перехідний період, протягом якого можемо продати старі запаси. І вам за підсумками переговорів з ЄС також довелося відмовитися від цих найменувань, адже їх збереження було неможливе».

Нагадаємо, Україна сподівається завершити в 2013 році тільки першу фазу, у той час, як Молдова, яка отримали аналогічний план пізніше, вже вийшла на другу фазу.