Про це у п’ятницю заявив старший науковий співробітник Гаазького центру міжнародних відносин Штефан де Шпігелір, виступаючи під час сесії "Людська безпека у Європейському Союзі" на першому Київському Безпековому форумі для молоді "Людський вимір безпеки в міжнародних відносинах: зовнішня політика для людини".
Експерт висловив переконання, що в останній час поняття безпеки змінилося.
Наводячи еволюції цього поняття, він вказав, що з самого початку люди вели кочівний спосіб життя і безпека у їх розумінні зводилася до захисту свого клану.
Потім виникла потреба у захисті місця проживання, що набуло особливої актуальності в "індустріальну епоху": "між людьми провели кордони, лінії".
У нинішню ж "постіндустріальну", за його класифікацією, епоху об’єкт безпеки "вже не так просто з’ясувати", світ вже не так чітко розмежований внаслідок процесів глобалізації.
"І ми розуміємо, що ідея національної держави сьогодні не спрацьовує", – вважає Штефан де Шпігелір.
Він підкреслив, що якраз у створенні Європейського Союзу втілилися ідея уникнення "кривавих війн" між різними європейськими країнами на національній основі, що мало місце у минулому.
"Тепер цей принцип, принцип територіальної безпеки вже не спрацьовує, йдеться не про територію, а про людей -саме їх треба захищати", – сказав він.
"Тому Європейський Союз проявляє тенденцію вийти за межі національних кордонів, стати більш централізованим", – додав експерт.
Водночас, він підкреслив, що Євросоюз правильно слід сприймати як людське об’єднання, "а не як якісь інституційні оболонки".
Штефан де Шпігелір висловив думку, що безпека зараз вже не пов’язана із традиційною військовою обороною.
"Зовнішня безпека стала менш важливою, ніж внутрішня безпека – безпека, пов’язана з людьми", – сказав він. "У постіндустріальний період, період глобалізації та он-лайну ми маємо дбати за людей. Стара Європа і Нова Європа, а Україна є безумовно частиною Нової Європи -всі ми повинні пам’ятати, що людська безпека, це не те, хто нас буде захищати, а те – як ми можемо стати розумнішими, захищаючи самі себе", – наголосив він.
Читайте також: Українці більше, ніж росіяни та латвійці почуваються у безпеці
Перший Київський Безпековий Форум для молоді проходить23-24 листопада. Він зібрав молодих експертів з понад 10 країн світу для обговорення важливості людської безпеки в розбудові міжнародних відносин. На ньомувиступають фахівці з Японії, Німеччини, США, Швейцарії, Нідерландів, а також представники міжнародних організацій в Україні, зокрема ООН, НАТО, ЄС.