Події 20 листопада: новий КПК набрав чинності, Рада відклала «валютний податок», Євросуд відхилив апеляцію України щодо Луценка

21 Листопада 2012, 00:47

20 листопада набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України.Відтепер, згідно з новими положеннями, заявник одразу після подання заяви в міліцію автоматично стає потерпілим, минаючи стадії слідства і збору доказів. З набранням чинності кодексу, в судовому процесі буду брати участь двоє суддів і троє присяжних.  "Суд присяжних" буде вводитись при розгляді справ, пов'язаних з злочинами, покарання  за вчинення яких передбачає довічне ув'язнення. Також змінюється модель ведення судового розгляду.  Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченій в злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі. Слідчі дії і допити, згідно з новим КПК, можуть проводитися із застосуванням фото-і відеозйомки. Також проголосованими нормами КПК стверджується, що слідчі дії не можуть проводитися, крім виняткових випадків, у нічний час (з 22:00 до 06:00). Також встановлюється, що захисник повинен мати свідоцтво про право на адвокатську діяльність та бути в Єдиному реєстрі адвокатів України. Одночасно з набранням чинності нового КПК починає функціонувати Єдиний реєстр досудових розслідувань. 

У коментарі Тиждень.ua начальник управління зовнішніх комунікацій Державної пенітенціарної служби України розповів – ДПСтС очікує, що у зв’язку із набуттям чинності новим Кримінально процесуальним кодексом з Нового року кількість осіб, що утримуються у СІЗО, зменшиться приблизно на 3 тисячі осіб. Андрушко зазначив, що у слідчих ізоляторах, яких в Україні 32, зараз утримується трохи менше 40 тисяч осіб. Кримінальні справи стосовно майже 25 тисяч осіб вже передані в суди, які будуть визначати запобіжні заходи для них. Представник пенітенціарної служби пояснив, що новий КПК передбачає введення альтернативних запобіжних заходів – грошової застави та домашнього арешту, що і дозволить розвантажити слідчі ізолятори.

Верховна Рада України у вівторок відклала розгляд законопроекту № 11433 регіонала Віталія Хомутинніка про введення 15%-го податку на продаж валюти.Про це оголосив спікер парламенту Володимир Литвин.За його словами, пропозиція відкласти розгляд законопроекту узгоджена з профільним комітетом ВР (з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики).

Згодом голова профільного комітету і автор законопроекту Віталій Хомутиннік відкликав законопроект про «валютний податок» для пошуку компромісу.

Лідер фракції Партії регіонів Володимир Єфремов у коментарі журналістам зауважив, що законопроект буде доопрацьований і знову розглянутий у парламенті.

Між тим, 20 листопада парламент прийняв низку законів. Зокрема, депутати прийняли нову редакцію закону про біометричні паспорти, ввели мито на реєстрацію нерухомості, підняли акцизи на цигарки та алкоголь, відклали на рік набуття чинності нового закону про держслужбу, відмовились скасувати скандальний закон про референдум та продовжили мораторій на продаж землі до 2016 року. Наступного разу чинна Верховна Рада збереться 4 грудня.

20 листопада розпочався розгляд апеляції екс-глави МВС Юрія Луценка на рішення Печерського суду про 2 років ув'язнення. Справа стосується продовження стеження за екс-водієм колишнього заступника глави СБУ Валентином Давиденком. На суд Луценка доставили з Менської колонії, що на Чернігівщині.

У залі засідань були присутні, зокрема, представники об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк та Олександра Кужель.

Засідання тривало весь день. Суд встиг розглянути клопотання захисту, відхиливши всі прохання про проведення судового слідства, виклик додаткових свідків і витребування документів, вивчити матеріали справи, а також заслухати думку сторін та доповнення до апеляції.

Адвокат Олексій Баганець просив суд задовольнити апеляцію, скасувати вирок Печерського суду і закрити кримінальну справу. Представники держобвинувачення, у свою чергу, заявили, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Очікується, що на завтрашньому засіданні апеляційного суду екс-міністр внутрішніх справ виступить із заключним словом, і колегія суддів віддалиться в дорадчу кімнату для ухвалення рішення.

Та 20 листопада велика палата Євросуду з прав людини розглянула апеляцію України щодо рішення про незаконність затримання і арешту екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і відхилила її. Адвокат екс-міністра Валентина Теличенко уточнила, що після відмови в апеляції рішення Євросуду щодо справи Луценка є остаточним.

Інший захисник, Олексій Баганець, заявив, що вступ в силу рішення Європейського суду з прав людини у справі Юрія Луценка дає можливість скасувати вирок Печерського райсуду.

Позначки: