Експерти Ради: необґрунтований “валютний податок” викличе соціальне невдоволення

20 Листопада 2012, 10:20

Вони вважають, що цей документ потребує доопрацювання.

Зокрема, експерти вказують, що «у супровідних до проекту документах немає жодних розрахунків та обґрунтувань щодо доцільності… справляння збору до Пенсійного фонду України саме у розмірі 15 відсотків від суми операції». Фахівці називають такий розмір збору «надмірним».

Головне науково-експертне управління Верховної Ради також вказує, що «справляння такої високої ставки збору із зазначених операцій викличе певне соціальне невдоволення громадян України, збільшить інфляцію».

«Ухвалення цього рішення призведе до появи «тіньового» обміну валюти поза межами банківської системи, проти чого довгий час йшла тривала боротьба», – наголошують експерти.

Також фахівці наголошують, що пропозиції законопроекту щодо набрання ним чинності через 60 днів з дня опублікування не повною мірою узгоджуються з нормами Податкового кодексу України.

«Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року», – нагадують депутатам співробітники Головного науково-експертного управління Верховної Ради.

Як повідомлялось, народний депутат від Партії регіонів Віталій Хомутиннік зареєстрував у Верховній Раді законопроект «Про внесення змін до деяких Законів України щодо операцій з іноземною валютою», який передбачає введення 15% податку з продажу іноземної валюти.

До цього Національний банк ввів обов'язковий продаж переказів фізособам з-за кордону в іноземній валюті на суму понад 150 тис. гривень на місяць. Крім цього, НБУ ввів обов'язковий продаж юридичними особами-резидентами частини валютної виручки, одержуваної від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами.

Експерти вважають, що валютні нововведення Нацбанку спрямовані на обмеження доступу населення до валюти, провокуватимуть зростання тіньового сектору і повертають країну до радянської системи.

Читайте також: Вибори завершилися. А з ними і «стабільність»