Експерт зауважив, що наразі стосовно «законопроекту Магнітского», ухваленого Палатою представників США 16 листопада, існує чимало коментарів через те, що законопроект ще не чинний, потрібно рішення Сенату США і підпис президента.
«Закон ще може змінюватися. Сьогодні він – в цій редакції, в якій може бути застосований до тих, хто фігурує у так званому «списку Магнітского». Хоча варіант, який розглядається в Сенаті США може розширити застосування цього закону. І не виключено, що в такому разі закон може бути застосований і для громадян інших країн. Більше того, це фактично виписаний механізм застосування санкцій, які дійсно можуть в майбутньому бути використані не тільки як прецедент, але як цілісна картина, яким чином застосовувати санкції і для інших випадків. Тобто крапку ставити не варто, але це вже дуже серйозне рішення, яке невипадково викликало офіційну жорстку реакцію Росії», – прокоментував Чалий.
За словами експерта, ухвалення цього закону – це й сигнал для українських чиновників.
«Це очевидний сигнал і для українських посадовців, адже в цьому проекті закону згадується також і виборчий процес, корупційні дії, порушення прав людини за гратами… І звісно це сигнал можливих подальших дій не тільки США, але й Заходу вцілому стосовно порушень прав людини і в Росії, і в інших країнах включно з Україною», – вважає заступник гендиректора Центру Разумкова.
Водночас він зауважує, що тлумачити «закон Магнітского» звісно можна лише після введення його в дію.
«Але на сьогодні я не бачу варіантів прямого застосування саме цього закону для тих в Україні, хто порушує права людини, міжнародні конвенції, які є частиною українського законодавства. Але очевидно, що для застосування такої міри як заборона в’їзду не потрібно буде додаткових законів, тобто цього закону, як на мене, для Державного департаменту США абсолютно достатньо, щоб приймати рішення стосовно заборони в’їзду в країну», – зауважує Чалий.
«Тобто після введення в дію цього закону є підстави говорити про можливість запровадження того кроку (для українських посадовців – Ред.), який застосовувався на попередніх стадіях до російських чиновників – це заборона в’їзду. Але при цьому треба розуміти, що є такі виключення, як поїздки для участі в заходах Організації Об’єднаних Націй», – пояснив Чалий.
На запитання, чи можна говорити про ухвалення так званого українського «списку Магнітского», експерт відповів:
«Ми можемо говорити сьогодні радше про політичні інструменти, дискусії, в тому числі дійсно зростає обговорення і навіть обговорення політико-правових інструментів для саме застосування такого механізму і для українських чиновників, прокурорів, суддів. Але говорити про те, що це автоматично діятиме відповідно після прийняття цього закону, я би не став. Все таки Україна розглядається окремо. В нас є своя ситуація, своя динаміка, на жаль, не в найкращому напрямку. Це той випадок, коли бути не першими в порівнянні з Росією, я думаю, – позитив для України».
Нагадаємо, українські опозиціонери переконані, що «закон Магнітского» застосовуватиметься до всіх країн, де порушуються права людини, в тому числі й України.
Як відомо, Палата представників США 16 листопада проголосувала за скасування поправки Джексона-Веніка щодо Росії, а також підтримала введення жорстких санкцій, передбачених так званим «законом Магнітского».