Експерт: ЄС, швидше за все, відкладе підписання угоди про асоціацію з Україною

1 Листопада 2012, 16:41

Як зазначає експерт, реакція міжнародних спостерігачів на проведення виборів досить неоднорідна.

«Втім, є висновки, на які треба звертати велику увагу в першу чергу, а є ті, котрі можна сприймати як приватні думки окремих іноземних спостерігачів. Так, наприклад, ключовим для нас є висновок спільної місії ОБСЄ, ПАРЄ, Європарламенту та Парламентської асамблеї НАТО. Він є найбільш вагомим для міжнародної легітимації виборів. Згідно з цим висновком, безумовно, найбільший наголос робиться на недоліках нинішніх виборів і на тому, що ці вибори з точки зору якості процесу є кроком назад у порівнянні з попередніми парламентськими та президентськими виборами», – заявив Сушко.

«Однак очевидно, що це не призведе до повної делегітимації новообраного парламенту, тому що загалом зрозуміло, що цей висновок в основних рисах відображає ситуацію в політичному аспекті України і стан суспільства», – додає він.

За словами експерта, вибори справді стали випробовуванням на демократію в Україні.

«До виборів говорилося, що в Україні є проблеми з демократією. Вибори є якраз тим фактором, який або підтверджує або спростовує це. Так от ці вибори підтвердили, що в Україні є проблеми з демократією. Хоча зрозуміло, що це не призведе до різких змін, тому що в принципі це розуміння вже склалося, і вибори тільки підтвердили, що дійсно в Україні у порівнянні з ситуацією до 2010 року відбувся регрес», – вважає Сушко.

Відчутних змін не відбудеться, зазначає він, тому що погіршення міжнародного становища України вже трапилося.

«Але з відчутних неприємностей може бути те, що Євросоюзу таки доведеться ухвалити рішення про відкладення підписання угоди про асоціацію до тих пір, поки не будуть ключові зміни, які би засвідчували зворотній рух України до демократичних стандартів. Втім, все до цього йшло і також було передбачувано. Я думаю, що незадоволення ситуацією в Україні, в тому числі і щодо Тимошенко і Луценка, настільки накопичилося, що навіть при більш якісних виборах деякі країни члени ЄС могли би заблокувати угоду про асоціацію», – заявив експерт.

Певні зміни у міжнародних відносинах України можуть відбуватися і в рамках нинішнього політичного режиму, вважає Сушко.

«Наприклад, свого часу Кучма призначив уряд Ющенка, який мав кращу репутацію в очах світу. І хоч ситуація з демократією не особливо змінилася, покращилося становище самого Кучми і його режиму. Щось таке гіпотетично могло би бути і зараз. Хоча взагалі малоймовірно, що матимемо уряд реформаторів, скоріше уряд «сім’ї», а відповідно серйозні зміни вочевидь будуть пов’язані зі зміною президента у 2015 році. У той же час це не означає, що нічого не буде робитися. Це не той стан відносин, де не буде взагалі ніяких стосунків (України і ЄС – Ред.), але якихось фундаментальних зрушень, повторюся, можна очікувати вже тільки у випадку зміни влади», – пояснив експерт.

Крім цього, він вважає, що питання введення санкцій буде знову озвучене «найбільш радикальними критиками офіційного Києва».

«Але ситуація не така, щоб це матеріалізувалося в певних політичних рішеннях», – додав Сушко.

Читайте також: Міжнародна оцінка виборів: США і Європа розчаровані, СНД і ГУАМ хвалять

Як повідомлялося, Комітет у закордонних справах Європейського парламенту 6 листопада має намір заслухати звіт глави місії спостерігачів Європарламенту на виборах Верховної Ради Павела Коваля.