«З точку зору масштабів підкупу – це найбільш корупційна кампанія, на превеликий жаль», – заявив експерт.
«Головним чином це за рахунок мажоритарників. Саме там використовується ця технологія. Тому що за партійними списками все ж таки не так сильно», – додав він.
Фесенко зазначив, що підкуп виборців став на цих виборах «дуже масштабною, фактично такою всеосяжною тенденцією».
«Все це починалося ще в 2001 році. І протягом 2000-х років це були поодинокі випадки, в основному це було на місцевих виборах, на проміжних виборах. Певним переломом стали вибори 2008 року в Києві. Тоді всі побачили, що це працює, працює навіть в столиці України. І на цих виборах, оскільки з’явилася мажоритарна складова, це використовувалося потужно, масштабно. І немає ніяких покарань за це», – наголосив експерт.
«Це серйозно руйнує сам виборчий процес. Фактично змагання програм, особистостей, політичних образів – воно заміщується змаганням гаманців», – зазначив Фесенко.
При цьому експерт відзначив, що «цей підкуп не працює як технологія, яка гарантує абсолютний результат». Він пояснив, що «є змагання різних гаманців і це певною мірою девальвує саму технологію, оскільки не зрозуміло за кого саме проголосують виборці, коли змагаються декілька «гаманців».
«Друга тенденція більш позитивна, більш важлива: все ж таки значна частина виборців не хоче брати в цьому участь. Хоча далеко не всі», – зазначив Фесенко.
Читайте також: Кандидати-гречкосії: голос українців знову намагаються купити задешево