Зустріч представників влади з керівництвом закордонних дипломатичних місій та місій зі спостереження за виборами відбулася в Дипломатичній академії України. "Ми зустрічаємося з вами за дорученням президента. Мій головний сигнал такий: парламентські вибори пройдуть чесно, вільно і в повній відповідності із законом. Ми більше, ніж хто-небудь, зацікавлені в тому, щоб міжнародне співтовариство переконалося в їх легітимності», – заявив міністр закордонних справ Костянтин Грищенко, пише «КоммерсанЪ-Укрина».
Докладніше про особливості виборчого процесу іноземцям розповіла радник президента Олена Лукаш. Вона заявила про бажання і готовності влади забезпечити чесні вибори, але, на відміну від глави МЗС, визнала існування низки проблем. "Звичайно, є і складності, й порушення, але всі вони не мають масового, системного і, головне, керованого (владою – Ред) характеру. Багато в чому проблеми зумовлені тими нормами закону про вибори, на прийнятті яких рік тому ультимативно наполягала опозиція", – заявила Лукаш. Як приклад вона навела факт, що ЦВК не може застосувати реальне покарання до кандидатів-порушників. "Саме опозиція виступила проти зняття кандидатів з реєстрації", – нагадала Лукаш.
Водночас вона не згадала, що за підкуп виборців, який в Комітеті виборців України вважають наймасовішим порушенням нинішньої кампанії, покарання передбачає не тільки законом про вибори, але й Кримінальний кодекс.
Лукаш пояснила присутнім, що будь-який кандидат чи громадянин, який вважає себе постраждалим, може відстояти свої права у суді. "Судові рішення зараз виносяться як на користь влади, так і на користь опозиції У судах програє навіть президентська вертикаль», – запевнила радник Януковича.
Окремо вона зупинилася на недосконалості процедури жеребкування квот у окружних і дільничних комісіях. "Так, процес формування комісій критикувався, критикується і міг би бути іншим, але саме таку процедуру ультимативно вимагала опозиція при розгляді закону", – заявила вона. Як відомо, претензії спостерігачів і опозиції викликала норма про проведення одного жеребкування для всіх округів і для всіх ділянок в рамках кожного округу. Ця процедура, всупереч заявам радника президента, не прописана в законі про вибори і була затверджена ЦВК.
Грищенко зазначив, що представники низки місій вже сьогодні роблять заяви про недемократичність передвиборчого процесу, і назвав такі дії неприпустимими.
"Іноді вас використовують деякі політичні сили, які намагаються виправдати свою поразку розповідями про порушення. Я розумію, що зараз модно критикувати Україну Але просто критикувати, не помічаючи позитивних дій. Це не вихід" – додала Лукаш.
Голова Кіровоградської ОДА Сергій Ларін повідомив, що у ввіреному йому регіоні підкуп виборців проводять кандидати від об'єднаної опозиції.
Представники спостережних місій вчора утрималися від коментарів, але їх раніше оприлюднені звіти включають деякі зауваження, про які заявили представники влади. Так, 23 жовтня було оприлюднено проміжний звіт місії громадянського суспільства (фінансується низкою громадських організацій Польщі, Німеччини та Литви). У ньому наголошується, що відповідальність за масовий підкуп виборців лежить на всіх учасниках кампанії. Як повідомлялось, народний депутат від Партії регіонів Леонід Кожара заявив, що повідомлення деяких міжнародних спостерігачів про те, що українські вибори, які ще не відбулися, є не демократичними, – це порушення міжнародних правил.