«Відсутність підзвітності в політиці та невідповідність слів і справ політиків не є рідкістю в багатьох країнах. Але на пострадянському просторі політичні декларації служать тільки для маскування істинних інтересів еліт: неконтрольованої влади та контролю над фінансовими потоками країни.
Хто б не був президентом – Кравчук, Кучма, Ющенко чи Янукович і вічний Лукашенка – еліта – це замкнуте коло різних орбіт, в основі яких лежать інтереси злодіїв та довірених осіб…Для цих еліт питання не полягає в русі на «Схід» чи на «Захід»: вони заклопотані лише грою з балансуванням, яка дозволить їм зберегти контроль над своєю країною», – пише експерт.
«Момент, коли питання напрямку руху України та Білорусі стане актуальним, ще попереду…Поки що обидві країни загрузли в пострадянському болоті, і багато хто вважає, що з нього немає виходу. Втім можна ризикнути, стверджуючи, що пострадянський стиль управління може привести лише у глухий кутк, і що ця гнила політична та економічна система досягне своєї кінцевої точки, як це зробила радянська система. Далеко непевним є те, що зміни принесуть справжній прорив, а не застрягнуть в минулому. Але наступне покоління, швидше за все, матиме набагато більше спільного зі своїми сусідами з ЄС, ніж його попередники», – пише Васильєв.
«Загальна думка полягає в тому, що Україна і Білорусь є «неспроможними країнами » (failed states), чиї старі пострадянські еліти і корумпований стиль управління стикнулися з реальною кризою довіри. Цього не сталося 1991 року, але зараз вони можливо до цього наближаються», – додає експерт.