«Хочеться відзначити позитивні зміни в законі про вибори, які дали права «домашнім спостерігачам», як міжнародним. Звичайно, є і недоліки, наприклад, тиск на ЗМІ, протистояння мажоритарників, непрозоре формування виборчкомів. Але на нашу думку розуміння проблем у влади існує і вона намагається виправити стан справ», – пояснив Навотни.
За його словами, найгостріша боротьба між кандидатами наразі відбувається у мажоритарних округах.
«Тому що у партій є своя ідеологія, на її основі складена програма, а мажоритарниками потрібно вигравати на місцевому рівні – звідси і підкуп виборців. І це не залежить від того, хто це – представник влади, опозиції або грошовий мішок», – вважає глава місії ENEMO.
Водночас він вважає, що Україні необхідно внести зміни у виборче законодавство.
«Необхідно змінювати принцип формування виборчих комісій, а також здійснити реформу фінансування виборчих компаній, як і у всій Європі», зауважив Навотни.
Нагадаємо, за підготовкою до прийдешніх виборів спостерігають 14 міжнародних організацій, і деякі з них вже встигли засумніватися в легітимності цього процесу. Зокрема, звіт представила Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO), яка співпрацює з ОБСЄ, а також -делегація Національного демократичного інституту міжнародних відносин (США).
Однак учасники місії CIS-EMO закликають колег не поспішати з передчасними негативними оцінками і висловлюють надію на "прозорість і демократичність" виборів.
Зауважимо, експерти стверджують, що місія CIS-EMO завжди була лояльною до влади.