Міжнародні експерти: закон про вибори потрібно вдосконалювати

9 Жовтня 2012, 13:44

У діючому законодавстві експертів непокоїть обмеження політичних прав, зокрема щодо права балотуватися на виборах.

«Законом заборонено балотування осіб, які скоїли щонайменше один злочин. Однак це положення має більше одного трактування» – зазначив заступник директора департаменту Європи та Азії IFES Ґевін Вайс.

За його словами, в українському парламенті наразі недостатньо представлені жінки, а, оскільки, найближчим часом така ситуація не покращиться, українцям треба вживати відповідних заходів.

«Можливо, навіть, виникне потреба вдатися до позитивної дискримінації у законодавстві», – підкреслив Вайс.

Голова ЦВК Нової Зеландії, Пол Гаріс, зауважив, що український Центрвиборчком коректно виконує свої обов’язки, однак Комісія мала проблеми при формуванні ОВК та ДВК через обмеженість у термінах формування комісій.

«Звісно, ЦВК мала обмежені терміни для формування комісій. З іншого боку, важко пояснити її рішення про зміну правил жеребкування», – наголосив Гаріс.

Він також зауважив, що політичні партії, які не висувають кандидатів в округах, не повинні брати участі у формуванні комісій.

«Партії, що не висувають кандидатів у парламент, не можуть мати своїх представників у ДВК. Натомість, такі партії можуть подавати кандидатури членів комісій лише в тих округах, в яких висувають своїх представників. Також партії не повинні знімати членів виборчих комісій за їх бажанням» – наголосив Гаріс.

На його думку, ЦВК має створити орган, який би займався навчанням членів ОВК та ДВК. Крім того, експерти зауважили, що Центрвиборчком має зайнятися освітою виборців – зокрема пояснити людям, що під час виборів буде два бюлетені і доведеться обирати як політичні партії, так і кандидатів за мажоритарними округами.

Експерт зі створення баз даних виборців та виборчих систем Стів Кенхем зауважив, що якість списків виборців, у порівнянні з попередніми роками, покращилася. Однак, на його думку, чинний закон не регулює доступ громадян до цих списків.

«Закон не має визначеності щодо доступу громадян до реєстру виборців. Ми б рекомендували запровадити механізми, за допомогою яких виборець міг би перевірити реєстр. Це можуть бути електронні засоби або ж СМС», – сказав Кенхем.

Він зазначив, що ЦВК повинна запровадити механізм аудиту фінансових витрат та моніторингу невідповідностей фінансування виборчої кампанії.

Крім того, привітали нововведення (відеоспостереження – Ред.) спрямовані на підвищення прозорості виборів».

«Виборець не знає, чи слідкуватиме за ним ця камера, чи ні. Крім того, невідомо, як під час оскарження результатів виборів кандидати отримуватимуть копії відеозаписів, оскільки термін оскарження надто короткий – лише п’ять днів. Його потрібно збільшити до розумних меж, в яких можна прийняти зважене рішення щодо результатів виборів», – зауважили експерти.

У своїх дослідженнях організація спиралася на інформацію ЦВК, ДВК та ОВК, політичних партій, неурядові організації та виборців. Політичний аспект не розглядався.

Довідка

IFES (The International Foundation for Electoral Systems) – міжнародна некомерційна організація, заснованА у 1987 році. IFES надає допомогу та підтримку на виборах у країнах з демократичними режимами, які формуються. З моменту заснування IFES надає допомогу в 135 країнах, і в даний час має програми більш ніж в 30 країнах Азії, Африки, Європи і Америки.

Позначки: