«Нобелівська асамблея Каролінського інституту сьогодні вирішила присудити Нобелівську премію з медицини і фізіології 2012 року Джону Ґердону та Сінею Яманаці за відкриття того, що зрілі клітини можуть бути перепрограмовані на плюрипотентні», – оголосив член Нобелівського комітету при Стокгольмському Каролінському інституті Геран Ганссон.
За висновком комітету, це відкриття «радикально змінило наше розуміння того, як розвиваються клітини і організми».
Ґердон у 1962 році відкрив, що спеціалізація клітин є оборотною, йдеться в повідомленні. Майже 40 років потому, в 2006 році Сінья Яманака відкрив, що здорові зрілі клітини у мишей можуть бути перепрограмовані на плюрипотентні стовбурові – незрілі клітини, які можуть розвиватися в будь-які типи клітин в організмі.
За висновком Каролінського інституту, перепрограмовуючи людські клітини, «вчені створили нові можливості для вивчення хвороб та розвитку методів діагностики і лікування».
Як відомо, Нобелівська премія з медицини – перша з шести премій, лауреатів у яких мають оголосити до 15 жовтня.
Минулого року лауреатами Нобелівської премії за досягнення у галузі медицини і фізіології стали вчені Брюс Бойтлер зі США, Жуль Гоффман із Люксембургу та Ральф Штейнман із Канади. Їх відзначили за досягнення у сфері імунології.
Найближчими днями також стануть відомі володарі премії в інших номінаціях.
У вівторок, 9 жовтня, у Стокгольмі оголосять рішення Нобелівського комітету з фізики, 10 жовтня – з хімії. У п'ятницю, 12 жовтня, в Осло назвуть лауреата премії миру, на яку, зокрема, висувають і колишнього прем’єра України Юлію Тимошенко. А наступного понеділка, 15 жовтня, стане відомий кандидат на отримання премії з економіки пам’яті Альфреда Нобеля, заснована Банком Швеції. Дату присудження премії в галузі літератури Шведська академія має оголосити згодом.