«Ставки для нинішнього президента надто високі. Втрата влади зараз, швидше за все, означатиме поразку на президентських виборах у 2015 році», – зазначає експерт.
На думку Шумило-Тапіоли, на результати виборів все ж можуть вплинути кілька факторів таких, як стан економіки і поводження з Юлією Тимошенко.
«Досі уряд, здавалося, діяв обережно, щоб не розгойдувати човен з економікою. Тим не менш, це може стати складнішим, якщо криза поглибиться. Без чергового траншу підтримки з боку Міжнародного валютного фонду і домовленостей з Росією, влада може зіткнутися з нещасним виборцем.
У той час як Тимошенко має мало народної підтримки (співчуття до неї особисто не слід плутати з готовністю встати проти її переслідування), погіршення її здоров'я або подальші кримінальні переслідування проти неї можуть підштовхнути тих, хто вагається на підтримку опозиції», – пише аналітик.
Втім, за словами експерта, навіть здобувши більшість в парламенті, опозиція мало на що впливатиме.
«Згідно з конституцією, парламент переважно не грає великої ролі, тоді як багато ключових рішень приймає президент. Навіть якщо опозиція і сформує більшість, їй буде важко подолати вето президента або відмінити конституційну, судову та інші реформи, які дозволили президентові створити сильну вертикаль влади. Більшість не зможе впливати на кандидатур прем'єр-міністра та інших членів уряду. Єдиною суттєвою владою, яку вона матиме, буде призначення голови Рахункової палати. В українській дійсності, однак, це майже нічого не означає», – зазначає Шумило-Тапіола.
«Для ЄС українські парламентські вибори є одним з трьох критеріїв для нормалізації відносин з Києвом. Два інших – визволення ув'язнених лідерів опозиції та їх колег, і реформа судової системи та конституції відповідно до ліній, розроблених Радою Європи. ЄС доведеться визнати одну просту істину: навіть на відмінно проведені вибори не змінять системні помилки в Україні. На правильний шлях Україну зможе направити лише радикальна зміна еліти по всьому політичному спектру. Але чи захоче ЄС це визнати і сприяти цьому процесу залишається відкритим питанням», – додає експерт.