Попередня доповідь заснованої в Росії місії CIS-EMOпро хід виборчої кампанії сьогодні повинна бути представлена у Варшаві на засіданні Бюро демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ, пише "Коммерсант-Украина".
Спостерігачі CIS-EMO дають оцінку політичній ситуації і організації передвиборчого процесу в Україні в період з 1 серпня по 1 жовтня.
На думку спостерігачів, українська політика характеризується "олігархізацією", а представники влади та опозиції борються не за інтереси суспільства, а за економічні преференції.
У звіті CIS-EMO говориться, що європейській громадськості нав'язується невірне уявлення про "антидемократичну владу" та "демократичну опозицію": "Міжпартійна боротьба в Україні є боротьбою фінансово-промислових груп олігархії за доступ до важелів державної влади, що дозволяє розраховувати на преференції в оподаткуванні та розподілі державних замовлень, а також на монополію сегментів ринку. Замість боротьби політиків йде боротьба "людей Ахметова" з "людьми Жеваго", "людей Порошенка" з "людьми Калетника".
Порушенням в ході кампанії CIS-EMO дає лише загальну оцінку. За даними місії, їх основна маса пов'язана з боротьбою кандидатів по мажоритарних округах і не може оцінюватися як "влада проти опозиції". Крім того, експерти стверджують, що глави виборчих штабів перебільшують кількість порушень з боку своїх політичних опонентів.
Втім, спостерігачі занепокоєні можливістю так званого сімейного голосування, коли за виборців, що перебувають за кордоном, за їх внутрішніми паспортами голосує родич. Місія звертається до Кабінету міністрів і Центральної виборчої комісії з проханням зобов'язати Державну прикордонну службу за три дні до виборів подати до окружних виборчих комісій дані про осіб, які виїхали за кордон.
Втім, у Держприкордонслужбі заявили, що в ініціативі CIS-EMOнемає необхідності. "Ця законодавча норма діє з 2007 року, тому дані і так подаються", – пояснив співрозмовник у відомстві.
Нагадаємо, за підготовкою до прийдешніх виборів спостерігають 14 міжнародних організацій, і деякі з них вже встигли засумніватися в легітимності цього процесу. Зокрема, звіт представила Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO), яка співпрацює з ОБСЄ, а також -делегація Національного демократичного інституту міжнародних відносин (США).
Однак учасники місії CIS-EMO в документі неодноразово закликають колег не поспішати з передчасними негативними оцінками і висловлюють надію на "прозорість і демократичність" виборів.
Зауважимо, експерти стверджують, що місія CIS-EMOзавжди була лояльною до влади.