Словаччина надасть свою ГТС для поставок газу в Україну

24 Вересня 2012, 10:25

Про те, що Україна зможе почати реверсивні постачання газу зі Словаччини, заявив у п'ятницю після зустрічі з міністром енергетики і вугільної промисловості України Юрієм Бойком єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер, пише "Коммерсант-Украина".

За його словами, можливості для цього є, але потрібно деякий час для вирішення технічних питань, так що постачання можуть початися до середини 2014 року.

Здійснення всіх цих планів досі було неможливим, оскільки, як заявляли у Нафтогазі, Газпром перешкоджав прийняттю словацької транспортної компанії Eustream рішення про реверс газу.

Вчора джерело в Міненерго розповіло, що після досягнення Україною домовленості про постачання німецького газу словацька сторона отримала від російської монополії попередження про можливе скорочення обсягів транзиту через її територію.

За угодою аж до 2028 року обсяг щорічного прокачування газу через Словаччину має становити 50 млрд кубометрів. "Але після введення в експлуатацію Nord Stream у російської монополії з'явилася можливість скоротити поставки як мінімум на третину. Цей аргумент Газпром і застосував до словаків", – зазначило джерело.

За його словами, у травні на переговорах в Словаччині представники міністерства отримали рекомендацію домагатися дозволу на реверс у Москві. "Але зараз, після втручання Єврокомісії, Словаччина просто змушена піти на поступки, тому що її відмова від реекспорту, по суті, порушує Енергетичну хартію", – зазначає співрозмовник газети.

У прес-службі Газпрому коментувати цю інформацію не стали.

Нагадаємо, необхідність постачати газ із Словаччини виникла у зв'язку з надмірно високою вартістю російського палива. Росія продає газ по $430 за кубометр, а в Європі його можна придбати по $360-380.

Саме про таку ціну йшлося в рамковій угоді між НАК "Нафтогаз України" і німецької RWE, підписаній у травні цього року.

Тоді сторони домовлялися про постачання 10 млрд кубометрів при тому, що з Росії в цьому році Україна планує імпортувати 27,5 млрд кубометрів, а в наступному – 24 млрд кубометрів.

Додаткові обсяги дешевого газу з Європи можна буде отримувати і через споруджуваний у Польщі LNG-термінал. Очікується, що він зможе приймати зріджений газ з Близького Сходу вже в 2014 році.