За словами експерта, економічна динаміка України в минулому році була відносно непогана. «Але вже тоді багато фахівців попереджали про те, що світова динаміка не є такою швидкою, як очікувалося. Тому треба бути дуже обережними з прогнозами», – нагадує він.
Те, що в держбюджет закладений завищений показник зростання економіки, стало видно вже навесні-влітку цього року, зауважив експерт.
«Наш прем’єр продовжує наполягати на позитивній динаміці, але якщо ми подивимося ті показники за головними економічними сферами, які подає Держстат за 8 місяців, то побачимо, що там вже зафіксоване падіння промислового виробництва. Поки що на 0,4%, але перспективи на осінній період не є привабливими. Також зафіксоване падіння у аграрному секторі, у будівництві, вантажообігу», – зазначив Юрчишин.
«Тобто ця негативна динаміка у найважливіших сферах вказує на те, що звичайно ж ані 3%, ані 4% зростання економіки ми не будемо мати. Ми у своїх оцінках виходимо з того, що показник зростання у поточному році буде не більше 1%. Але найвірогідніше буде близько 0% – це буде досить таки нормальний показник для України за результатами цього року», – заявив він.
Разом з тим офіційні показники інфляції будуть меншими від тих, які закладено у бюджеті. Експерт припускає, що після виборів інфляція дещо збільшиться, однак на загальну статистику це не вплине і офіційна інфляція залишиться низькою. «Трохи вище ніж поточний рівень, але буде низька», – зазначив експерт.
«Тобто зараз ми виходимо десь на рівень нульового зростання ВВП, і інфляції низької – 1-3%», – зазначив Юрчишин.
Однак експерт підкреслює, що «сьогодні з інфляцією в національних економіках світу практично не боряться. Зараз основні проблем полягають у зайнятості, у стимулюванні виробництва, у пошуку нових конкурентних ніш». «От падіння у галузях і необхідність їх підтримки – це більш важливе завдання. І цілком можливо, що якби мова йшла про те, що за рахунок економічного стимулювання, розширення виробництва можуть піднятися ціни разом з прискоренням економічного відновлення, то це було б варте того», – зазначив він.
Таким чином «для економіки було б набагато краще, якщо би ми, скажімо, мали 2-3% зростання економіки, а інфляцію – 5-7%».
«Це було би набагато краще для економіки, тому що продукувалися б додаткові гроші, які у свою чергу могли б прискорити виробництво і збільшити номінальний валовий внутрішній продукт. А доходи бюджету формуються саме на основі номінального, а не реального, ВВП. Тому це було б краще для економіки, якби ми мали вищу інфляцію, але щоб у нас було зростання. Це було б краще саме для економічного відновлення», – підсумував Юрчишин.
Нагадаємо, уряд заклав у державний бюджет на 2012 рік прогноз зростання економіки на рівні 3,9% при інфляції 7,9%.
19 вересня прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що зростання валового внутрішнього продукту за 8 місяців сповільнилося до 1,5%, в порівнянні з 2% за підсумками 7 місяців і 2,5% – 6 місяців.