Історик: революційну суть Комінтерну Сталін маскував міфами

13 Вересня 2012, 11:43

"Сталін був розумною людиною і чудово зрозумів на кінець 23-о року, що шляхи революції, якими їх придумав Ленін, не могли функціонувати далі. Поразка німецької спроби революції у жовтні 1923 року довела йому, що потрібно змінювати тактику. Сталін, який був великим реалістом і розцінював все у вимірі зв'язків сили, вирішив, що західні пролетарі не зможуть здійснити революцію. Вони надто добре жили для цього. До того ж… західні уряди добре зрозуміли більшовистську загрозу і дуже жорстко відреагували на неї. Комуністи були або знищені, або піддані репресіям", – розповів Куртуа.

"Таким чином, треба було знайти новий вихід. І цим виходом мала стати міць СРСР. В 20-30-хх роках його (Сталіна – Ред.) робота полягала у створенні механізованої армії, яка могла б нести соціалізм. Є надзвичайно цікавий документ, в якому видно чисту думку Сталіна. Це щоденник Георгія Дімітрова – голови Комінтерну. 39-го року Дімітрова викликали до Кремля і Сталін пояснює, що відбувається: "Ми підтримуємо німців, підтримуючи німців провокуємо війну між Францією, Німеччиною та Британією. Імперіалісти знекровлять одне одного і як в 1917-1918 роках, коли вони будуть знесилені, а ми підготуємося, тоді ми пронесемо соціалістичну революцію до Парижа", – зазначив Куртуа.

За його словами, Сталін добре розумів, що не можна такі операції проводити на папері.

"І він мобілізував великий російський націоналізм, навіть імперіалізм. І цей російський вимір приховував революційний вимір. Але останній лишається основним. У країнах, які контролював СРСР, втілюють в дію соціалізм, знищують приватну власність, створюється єдина партія. Це і є більшовистською революцією", – резюмував історик.

 

Стефан Куртуа (1947 р.н.) — французький історик, всесвітньо відомий дослідник комунізму як ідеології та суспільно-політичного руху. Працює директором з питань наукових досліджень у Національному центрі наукових досліджень, професор Католицького університету вищої освіти. Автор багатьох наукових публікацій, упорядник "Чорної книги комунізму", яка стала хрестоматійною для дослідників комуністичного терору.

Читайте також: Як діяли європейські компартії у другій половині ХХ століття