«Річ у тім, що Янукович випустив «джина з пляшки». Він сам не може відповіти на питання про реалізацію цього закону. Не мають на це відповіді і в його Адміністрації. Він себе запевняє, що після прийняття закону особливих змін не буде, оскільки, якщо президент Янукович вивчив українську мову, то всім губернаторам і всій еліті також потрібно її знати. Тому це перша умова для будь-якої еліти політичного кар’єризму – знати ту мову, на якій розмовляє цар», – заявив Небоженко.
«Я не думаю, що Янукович зацікавлений в різкому дисбалансі, тому що це (впровадження мовного закону – Ред.) одразу відобразиться на ньому, а саме: підписання такого закону – це порушення іміджу президента Януковича як стабілізатора. І нарешті пропадає загальнонаціональна легітимність. Парадоксальність полягає в тому, що вона пропадає не на Заході України, а скоріше навпаки на Сході України, яка буде казати, мовляв, ми будемо говорити на російській мові і наш президент – Путін. От чого досягне Янукович, і зараз він виправлятиме ситуацію», – переконаний експерт.
За його словами, реалізувати мовний закон спробують у трьох-чотирьох областях України.
«Скоріше за все, в трьох-чотирьох регіонах буде прийнято рішення про поступове введення двомовності для державного діловодства. Це – Луганська, Харківська, Донецька області і, можливо, Крим», – прогнозує політолог.
Водночас, за прогнозами Небоженка, рейтинг Партії регіонів від прийняття закону не зросте.
«Жодних відсотків не отримають. Вся кампанія (виборча – Ред.) на Сході України побудована на адмінресурсі. Коли покажуть скандальні результати голосування за ПР буде зрозуміло, що це фальсифіковано, то це (підписання мовного закону – Ред.) буде козирем. І вони говоритимуть: ми реалізували волю виборців і прийняли закон про російську мову, а також соціальні ініціативи. Цим вони й пояснять такі високі результати, які будуть досягнуті не за рахунок вдячності виборців, а за рахунок фальсифікації», – вважає Небоженко.
Ініціативу внесення змін до мовного закону, про які перед підписанням заявляв Віктор Янукович, політолог прокоментував:
«Виходить, що президент не стійкий у своїх рішеннях. Підписавши закон, він тут же бачить його недоліки. Напрошується питання: для чого його підписував, якщо ти бачиш, що закон, по-перше, дестабілізує ситуацію в країні і, по-друге, має недоліки?.. Як на мене, зміни будуть, але від цього він (закон – Ред.) буде ще більш суперечливий. Якщо сформується соціокультурна автономія однієї мови – російської для Сходу України, то виникне питання про власні органи влади, про власну церкву тощо. Тобто Януковичу до 2015 року доведеться мати справу з новою Східною Україною, яка не буде його потребувати», – зазначив політолог.