«Організація "Репортери без кордонів" закликає вас відмовитися від цього законопроекту, що нам представляється як репресивний, каральний і контрпродуктивний"», – йдеться в листі.
На думку організації, документ спрямовано на боротьбу з незалежними ЗМІ й заохочення самоцензури з боку журналістів. "Репортери без кордонів" вважають, що прийняття цього законопроекту може призвести до кримінального переслідування журналістів за публікацію статей про діяльність політиків і впливових бізнесменів, і це поставить під погрозу роботу незалежних ЗМІ.
Організація зазначає, що, зі слів автора документа, депутата Верховної Ради від фракції Партії регіонів Віталія Журавського, він черпав натхнення для розробки законопроекту в Росії, що схвалила подібний закон 13 липня. "Репортери без кордонів" підкреслюють, що таке рішення було засуджено Організацією з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ) і завдало шкоди міжнародній репутації Росії.
Як повідомлялось, 19 липня в Раді був зареєстрований законопроект, яким пропонується ввести кримінальну відповідальність за образу й наклеп.
Зокрема, залежно від складу і тяжкості злочину за розповсюдження наклепницької інформації кривдника пропонується карати штрафом розміром від 500 до 5000 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 8,5 тис. грн до 85 тис. грн, або виправними роботами або арештом від 3 до 8 місяців. Якщо поширена інформація привела до серйозного погіршення здоров'я, то за її поширення передбачається ввести тюремне ув'язнення на термін від 3 до 5 років.
За нанесення образи в запропонованому законопроекті накладається штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів – тобто від від 8,5 тис. грн. до 17 тис. грн, або виправні роботи строком до одного року.
У травні 2010 року депутат Ради Василь Кисельов, який був на той момент позафракційним, запропонував парламенту ввести кримінальну відповідальність за наклеп, але його законопроект не було внесено до порядку денного Ради.
У липні цього року міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" констатувала погіршення стану свободи слова в Україні напередодні парламентських виборів.
Стурбування щодо обмеження свободи слова в Україні напередодні виборів також заявили в ОБСЄ.