Експерт: у новій Раді Литвин гратиме на протиріччях між владою і опозицією

13 Липня 2012, 15:00

«У нього майбутнє лише через мажоритарний округ, тому що він не має того політичного рейтингу, який був колись. Він зараз не може бути лідером політичного проекту, тому його майбутнє в будь-якому буде за впливовістю менше, ніж було до цього», – заявив експерт.

Читайте також: позиція Литвина спікера щодо мовного законопроекту визначить його політичне майбутнє

Таран вважає, що Литвин має всі шанси пройти в нову Верховну Раду по мажоритарному окрузі.

«Безперечно його принциповість може йому допомогти хоча би тому, що зараз про Литвина говорить вся країна. Зараз на Литвині зійшовся політичний світ і в будь-якому разі це як мінімум приверне увагу до Литвина на його окрузі. Йому це не допоможе, якщо він підпише цей закон, тоді його принциповість буде розміняна одразу», – зазначив він.

На думку політолога, спікер таки не підпише закон про мови. Втім, може погодитися на інший «компроміс».

«Максимум, що від нього можна чекати, – підписання змін до регламенту. Якщо він це зробить, його можна буде достатньо легко переобрати, і він почне роботу на своєму окрузі. Я думаю, що цей компроміс теоретично можливий. Але це ще велике питання, чи він на нього піде. Але в будь-якому разі цей варіант дає можливості вийти з конфлікту з владою. Вочевидь поки він схильний не підписувати цей регламент, а тому йому буде достатньо складно через серйозний спротив на його окрузі. Втім, враховуючи рейтинги влади в його окрузі, можливо цей спротив влади буде йому також у плюс. Тому його майбутнє залежить від його виборців на мажоритарному окрузі. Якщо він потрапить до парламенту через мажоритарку, в цього політика є майбутнє», – пояснив Таран.

Читайте також: що думають виборці Литвина про свого «головного» кандидата

Щодо адміністративного тиску влади на Литвина в його окрузі, то експерт припускає, що йому він не зашкодить.

«Дієвий спротив від влади – це адміністративний тиск. Але я думаю, що під час цієї кампанії в його окрузі після цієї скандальної ситуації адмінресурс, можливо, нічого не зможе вдіяти», – додав він.

Попри принциповість у мовному питанні Литвин таки не стане опозиційним політиком, вважає Таран.

«Він стане типовим політиком з мажоритарного округу, який буде створювати ситуативну більшість: в окремих питаннях він голосуватиме з владою, в окремих – з опозицією. Саме так поводиться переважна більшість мажоритарників, і саме так завжди поводився Литвин», – вважає політолог.

На думку експерта, нова Рада суттєво відрізнятиметься від нинішньої розмитістю понять влада і опозиція. Водночас щодо поняття «тушки», то Таран зазначає, що цей термін також зазначає суттєвих змін.

«Тушкою можна стати в тому разі, якщо людина йде під гаслами опозиції, а потім йде у владу. Найкращі – «чистопородні» тушки, коли людина йде по списку від опозиції, а потім переходить на бік влади. Щодо Литвина, то термін «тушка» щодо майбутнього в парламенті навряд чи можна застосувати. У цьому скликанні термін «тушка» можуть застосувати цілком для його фракції, тому що були достатньо серйозні зміни позицій її членів. Але в майбутньому парламенті будуть набагато «чистопородніші» «тушки», ніж Литвин. Я думаю, що він їм програє», – зауважив Таран.

Крім цього, за прогнозами політолога, Литвин не матиме власної фракції в майбутньому парламенті.

«Ні, я думаю, що фракцію він не матиме. Буде індивідуальне майбутнє. Варто зазначити, що Литвин взагалі дуже мало контролював свою фракцію, навіть будучи її формальним лідером. Думаю, що він і так це чудово розуміє. Це для нього не буде несподіванкою», – зауважує політолог.

Водночас на запитання, чи відновиться співпраця Литвина з Банковою, Таран відповів: "Він буде їм менше потрібний, тому що не буде спікером і лідером фракції. Він зможе (відновити співпрацю – Ред.). Питання лише в тому, чи треба це буде Банковій".