Відповідаючи на запитання журналістів стосовно того, як буде розгортатися подальша ситуація із роботою парламенту загалом та головою Верховної Ради зокрема, Томенко назвав очевидним, що буде взятий за основу наступний сценарій: влада змусить Конституційний суд невідкладно розглянути подання народних депутатів більшості про неконституційність норми, яка передбачає відкликання та обрання голови ВР бюлетенями шляхом участі в цьому не менше як 300 народних депутатів та таємним голосуванням не менше як 226 "ЗА".
За його словами, після того, як Конституційній суд змусять визнати цю норму неконституційною, Верховна Рада збереться на позачергове засідання і картками звільнить нинішнього голову ВР та обере "передвиборчого". Томенко відзначив, що "він (новий голова – ред.) повинен буде підписати мовний закон, а до виборчої кампанії працюватиме не як голова парламенту, а як спікер Партії регіонів".
"Якщо так відбудеться, цілком очевидно, що Верховна Рада України перетвориться на партійні збори Партії регіонів та наближених до неї політичних партій. Жодної суспільної легітимності таке зібрання, яке голосуватиме за вказівкою Партії регіонів, не матиме", – наголосив віце-спікер.
Водночас він зауважив, що "якщо Конституційний суд визнає норму стосовно обов’язкового таємного голосування бюлетенями за обрання та відкликання голови ВР неконституційною, то це буде абсурдним рішенням, оскільки всі попередні голови парламенту обиралися через таємне голосування». Він зазначив, що тоді, за логікою речей, «всі попередні голови ВР були нелегітимними і всі закони, які вони підписали, – незаконні".
Нагадаємо, сам нинішній спікер Володимир Литвин розкритикував намір змінити процедуру обрання керівника парламенту.
5 липня 51 депутат від Партії Регіонів попросили Конституційний Суд оцінити відповідність Конституції норм закону "Про регламент Верховної Ради України" у частині таємного голосування при призначенні й відкликанні голови парламенту.
Напередодні, 4 липня, Рада замінила процедуру таємного голосування бюлетенями відкритим поіменним голосуванням при відкликанні й призначенні голови парламенту. Згідно з прийнятим документом, спікер обирається та звільняється з посади шляхом відкритого голосування більшістю народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради (мінімум 226 голосів).
Того ж дня голова Ради Володимир Литвин і заступник голови Ради Микола Томенко подали у відставку.
У вівторок, 3 липня, Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому як закон законопроект № 9073 "Про засади державної мовної політики". Таке рішенні підтримали 248 народних депутатів.
Читайте також: Закон про мови: регіонали-«безпрєдєльщики» не помічають безпомічних опозиціонерів