Події 5 липня. Продовження протестів на захист української мови; дебати навколо відставки Литвина; перші 52 кандидати на вибори від опозиції

6 Липня 2012, 00:24

У столиці та регіонах України продовжують протестувати проти ухвалення мовного закону. Учасники закликають спікера Володимира Литвина не підписувати документ, а президента – ветувати його.

Зокрема, у Києві біля Українського дому протестувальники продовжують мітинг вже третю ніч. На Європейській площі також збирають підписи проти закону про мови. Між мітингувальниками та правоохоронцями виникають конфлікти. Зокрема, за інформацією МВС, біля Українського дому в Києві народний депутат від БЮТБ Валерій Бабенко ударив працівника ДАІ в обличчя. У самого депутата інша версія цих подій.

Крім цього, міліція направила в прокуратуру матеріали за фактами травмування правоохоронців біля Українського дому. Працівники міліції також склали 6 адміністративних протоколів відносно народних депутатів за проведення мітингу біля Українського дому, який заборонений, згідно з рішенням Окружного адмінсуду Києва.

У свою чергу, Всеукраїнського об'єднання «Свобода» подало до прокуратури заяву про пошкодження приміщення Українського Дому працівниками спецпідрозділу «Беркут», які, за її словами, розбили скло в будівлі.

Водночас у регіонах України протести відбуваюься також не без конфлітків. Зокрема, у Запоріжжі організатор мітингу проти мовного закону прикував себе до поручнів біля будівлі облдержадміністрації. У такий спосіб він протестував проти рішення суду щодо заборони акції. Його затримала міліція.

А мер Черкас Сергій Одарич заявив, що після ухвалення Радою скандального закону про мови мешканці Черкас, які спілкувалися російською, переходять на українську

На події навколо мовного закону в Україні відреагувала й міжнародна спільнота. Союз Українських Організацій Австралії і українська громада Австралії висловили глибоке обурення з приводу прийнятого Верховною Радою України закону "Про основи державної мовної політики" і просять президента не підписувати його. А у Вільнюсі біля Посольства України в Литовській Республіці відбувся пікет на захист української мови, як державної в Україні. Пікет організували депутати Сейму Литви Ґінтарас Сонгайла та Казімієрас Уока за підтримки місцевих українців.

Президент Freedom House Девід Кремер висловив занепокоєння тиском на вільні зібрання в Україні, у зв'язку із застосуванням сльозогінного газу проти демонстрантів біля Українського дому. На його думку, український парламент має важливіші проблеми, ніж підняття мовного питання.

У свою чергу, радник президента Ганна Герман припустила, що Янукович ветує цей закон. А лідер партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко у своєму зверненні заявила, що, ухваливши закон про мови, влада Януковича кинула виклик цілій нації. 

У той же час одинадцять депутатів Верховної Ради відкликали свої голоси за мовний законопроект, голосування за який пройшло у вівторок, 3 липня. При цьому троє народних депутатів написали заяви і попросили зарахувати їхні голоси.

Тривають дебати навколо відставки спікера Володимира Литвина, відповідну заяву якого зареєстрували в Раді та розглянуть у п'ятницю, 6 липня. Він не прийшов на засідання Ради. 

Народний депутат Іван Плющ (група "Реформи заради майбутнього") спростував інформацію, що йому пропонували бути новим головою Верховної Ради, про що напередодні повідомляли ЗМІ.

Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов припускає можливість подачі судового позову проти голови Верховної Ради Володимира Литвина при відмові підписання ним закону "Про основи державної мовної політики". Однак, таку заяву заступник Литвина Микола Томенко, який, до речі, також подав у відставку, назвав абсурбом, пояснюючи, що спікер має право не підписати закон.

Крім цього, 51 депутат просить Конституційний Суд оцінити відповідність Конституції норм закону "Про регламент Верховної Ради України" у частині таємного голосування при призначенні й відкликанні голови парламенту. Відповідне рішення Рада прийняла у середу, 4 липня.

Об'єднана опозиція оприлюднила список із 52 керівників регіональних виборчих штабів. Це її лідер Арсеній Яценюк анонсував напередодні, заявивши про завершення об'єднання.

Президент Віктор Янукович нагородив головного тренера збірної України з футболу Олега Блохіна й президента Федерації футболу України Григорія Суркіса орденами Ярослава Мудрого ІV ступеня, голову Київської міської державної адміністрації Олександра Попова, а також депутата Верховної Ради Сергія Осику (позафракційний) орденами Ярослава Мудрого V ступеня за успішне проведення Євро-2012.

Янукович також нагородив голів Харківської обласної державної адміністрації Михайла Добкіна, віце-прем'єр-міністра, міністра інфраструктури Бориса Колеснікова й капітана національної збірної України з футболу Андрія Шевченка орденами "За заслуги" І ступеня.

Захисники колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка дізналися з неофіційних джерел у Генпрокуратурі, що у відомстві є рішення порушити проти них кримінальні справи і, можливо, заарештувати.

Позначки: