Громадськість: влада Донеччини брутально порушує права україномовних громадян

27 Червня 2012, 17:58

В Донецькій області за останній рік почалось скорочення відродження шкіл з українською мовою навчання.

Так, за даними резолюції, за останні роки навчання на Донеччині українською мовою зросло з 40,3% у 2008/2009 (російською мовою -59,7%), до 48,4% у 2011/2012 (російською- 51,6%).

Сьогодні ж батьки змушені відстоювати право своїх дітей на навчання державною мовою в державі Україна в судах (школа № 111 Донецька; школи №№3,27,100 Макіївки).

Із 1058 загальноосвітніх шкіл області тільки 402 – з українською мовою навчання, 478 – двомовні та 178 повністю працюють російською мовою Учнів, які б навчались мовами інших національних меншин, крім російської, немає.

Найгірша ситуація в Донецьку, де україномовних шкіл тільки 18,  з російською мовою навчання 70; двомовних – 63.

Навіть не в усіх містах Донеччини відкрито українські школи, а отже, й досі  не забезпечується право українців на навчання рідною мовою. Немає шкіл з українською мовою в містах Ждановка, Кіровське, Ясинувата.

В порушення чинного законодавства працюють російською мовою школи-інтернати, сирітські будинки. 

За роки незалежності України не відкрито жодного технікуму, училища, спеціалізованої школи з українською мовою навчання.

Вищі навчальні заклади продовжують готувати для нашої держави спеціалістів, для яких українська мова залишається  недостатньо засвоєною. Винятком є Донецький національний університет, у якому  на факультетах ще існують паралельні групи з українською мовою викладання.

Мешканці  Донецької області не мають змоги читати українською мовою газети і журнали,  в більш ніж 2000  кіосків «Союздруку» та тисячах приватних їх не продають.

Із 1240 друкованих видань в області тільки 4 українські, з них лише одна обласна газета «Донеччина». Газети облради та облдержадміністрації та рад інших рівнів виходять в порушення Конституції України російською мовою.

Публічні виступи державних службовців, реклама, оголошення, вивіски, оформлення банківських документів тощо здійснюються винятково російською мовою. 

Назви вулиць і площ оформлено російською мовою. Тільки до Євро-2012 на перехрестях вулиць появились покажчики двома мовами – українською і англійською, а таблички на будинках винятково російською.  Вулиці і площі продовжують називатися іменами комуністичних діячів.

В обласній раді, міських, районних та сільських радах депутати, в Донецькій обласній та районних державних  адміністраціях, в судах, міліції, прокуратурі   керівництво послуговуються не державною українською мовою, а винятково російською мовою. 

Учасники круглого столу вважають, що українці в південно-східних областях України по суті опинились в резервації чи в гетто як індіанці США.

«Навіть нацистські окупанти від Бугу до Азовського моря дали можливість українцям  вчити дітей в українських школах, відкрити газети та журнали українською мовою, відновити українські церкви, українську культуру. Цього всього позбавлені українці Донеччини сьогодні в незалежній Україні на 21 році її незалежності», – сказано у резолюції.

Учасники круглого столу з урахуванням сьогоднішнього стану з українською мовою висловлюють стурбованість тим, що на Донеччині  брутально органами влади  не виконується ст. 10 Конституції України та чинне мовне законодавство.

Крім того, вони висловили занепокоєння ухваленням у першому читанні законопроекту Ківалова-Колесніченка про мовну політику.

Учасники круглого столу вимагають від президента Віктора Януковича вплинути на «регіоналів» та відкликати цей законопроект.

Крім того, від голови Донецької обласної державної адміністрації та керівників органів місцевого самоврядування вони вимагають дотримуватись Конституції України, відновити український статус ЗМІ, засновниками яких є органи місцевого самоврядування та державні адміністрації.

А також прийняти Програми розвитку української мови, української культури та історичної свідомості на території Донецької області на 2012–2014 роки та забезпечити її фінансування.