Відповідний моніторинг організація провела в 17 регіонах України. Зокрема, розглядалися випадки дискримінації, поєднаної з насильством за ознакою раси, кольору шкіри, релігії, мови і національності, національного чи етнічного походження та сексуальної орієнтації.
Згідно з результатами моніторингу, жертвами таких груп злочинів є іноземці, громадяни України з неєвропейською зовнішністю, цигани, кримські татари, іудеї, представники ЛГБТ-спільноти. Водночас, за словами керівника Харківської правозахисної групи Євгена Захарова, йдеться про іудеїв-ортодоксів, а не євреїв.
Крім цього, за підрахунками членів організації, за визначений період від злочинів на грунті ненависті постраждало 48 людей, що значно більше, ніж у 2009 і 2010 роках. Збільшилася також кількість актів вандалізму, осквернення могил, релігійних та інших споруд, пам’ятників – 23 випадки. Також правозахисна організація зафіксувала 38 промов ненависті з боку держслужбовців, 30 з яких стосувалися ромів.
Найбільш напружена ситуація, як зазначають активісти, спостерігається в Криму, де рівень агресивності і ксенофобії більший, ніж в інших регіонах країни.
«Зросла кількість злочинів на расовому грунті, мігрантофобія і ісламофобія», – зазначили в правозахисній групі.
За їх словами, проблема полягає в тому, що МВС не завжди поспішає кваліфікукати злочин, вчинений на грунті ненависті.
«Згідно з моніторингом громадських організацій, стосовно іноземних громадян було скоєно 126 злочинів, хоча МВС як злочин класифікувало лише 11 з них, тобто менше 10%», – повідомили в організації.
Громадські активісти закликають до перегляду відповідного законодавства, а також виступають за встановлення більшої відповідальності за дрібні поступки – пошкодження майна, дрібне хуліганства, вчинення злочину з мотивів расової чи релігійної дискримінації тощо.
Як повідомлялось, незадовго до початку в Україні та Польщі Євро-2012 в ефір британської телерадіокорпорації BBC вийшла програма під назвою «Євро-2012: Стадіони ненависті». Вона включала в себе кадри з польськими фанатами, які викрикували антисемітські гасла і віддавали нацистський салют, і з побиттям групи азійських уболівальників на матчі ліги в кінці сезону в Україні.
Після цього низка британських ЗМІ фактично почала інформаційну кампанію за ймовірний бойкот Євро-2012 з огляду на буцімто расизм в Україні.
Українське МЗС відкинуло обвинувачення в расизмі і заявило, що BBC має вибачитися за сюжет про расизм перед українцями.
12 червня Європейський союз футбольних асоціацій заявив, що розширює своє розслідування у справах щодо расово мотивованих образ футболістів африканського походження під час чемпіонату Європи з футболу, що відбувається цими днями в Польщі й Україні.