За їхніми словами, цей крок, який має запровадити з Росією режим «постійних нормальних торговельних відносин», посилить експорт зі Сполучених Штатів Америки до РФ, що створить у США нові робочі місця.
Водночас один з ініціаторів законопроекту, сенатор-республіканець Джон МакКейн, закликав Сенат також швидко ухвалити «акт Магнітского», що забороняє в’їзд до США російських чиновників, яких вважають причетними до смерті в попередньому ув’язненні російського юриста Сергія Магнітського, який викривав корупцію на високих рівнях у Росії, а також заморозити їхні активи у США.
За словами МакКейна, лібералізуючи торгівлю між США і Росією, необхідно також не послаблювати захисту прав людини і боротьби з корупцією в Росії.
Росія раніше погрожувала, що після свого вступу до Світової організації торгівлі має намір не виконувати свої зобов’язання у СОТ щодо США, якщо Вашингтон не скасує цей акт часів Холодної війни. Вступ Росії до СОТ очікують приблизно в серпні цього року.
Як повідомлялось, Росію категорично не влаштовують спроби Конгресу США замінити поправку Джексона-Веніка, яка обмежує торгівлю між Росією та США, на «антиросійське законодавство» у вигляді «акта Магнітского».
Нагадаємо, у квітні Сполучені Штати розкритикували рішення російських слідчих зупинити кримінальне переслідування щодо однієї з обвинувачуваних у справі Сєргєя Магнітского. Представник Держдепартаменту США Вікторія Нуланд заявила, що Вашингтон очікує від російської влади ретельного розслідування обставин смерті Магнітского та притягнення винних до кримінальної відповідальності.
Сєргєй Магнітскій, юрист фонду HermitageCapital, заявив про розкриття ним великого розкрадання бюджетних коштів, після чого сам був звинувачений в ухилянні від сплати податків, взятий під варту і помер у СІЗО в Москві у 2009 році.
Смерть Магнітского викликала хвилю обурення в суспільстві. Правозахисники впевнені, що Магнітський помер через погані умови утримання та відмови у медичній допомозі з боку слідства, яке домагалося від нього свідчень, вигідних для низки корумпованих силовиків.
Довідка
«Поправка Джексона – Веніка» 1974 року узалежнювала певні торговельні переваги для країн із неринковою економікою від свободи емігрувати з цих країн і мала на меті насамперед полегшити еміграцію євреїв із СРСР. Чинність цього законодавчого акту вже скасована щодо низки колишніх радянських і соціалістичних країн, зокрема України, але він далі діє стосовно Росії. Від 1994-го президенти США щороку незмінно надають Росії однорічні винятки з обмежень за цим законом, але Росія домагається його повного скасування.