Експерт: Євросоюз не має єдиної позиції щодо оцінки демократичності виборів в Україні

10 Червня 2012, 21:30

«У Європейському союзі немає єдиної думки з приводу того, якою є мінімальна планка демократичності майбутніх виборів в Україні. Існує певний комплекс факторів, які в підсумку призводять до визнання виборів чесними чи навпаки. І ситуація з вибірковим правосуддям, що є наслідком ув’язнення декількох опозиційних лідерів, безумовно, є одним з факторів, але не єдиним. А тому, як на мене, зарано говорити про те, що ЄС уже ухвалив рішення про те, що вибори будуть нечесними, якщо у них не буде брати участь Тимошенко. Наскільки мені відомо з першоджерел, в Євросоюзі є різні підходи і не всі поділяють цю точку зору», – зазначив Сушко.

Експерт поділяє думку, яка, за його словами, належить деяким представникам ЄС, що вибори в Україні легітимізує певною мірою участь у них опозиції.

«У ЄС існує думка, і я її поділяю: якщо українська опозиція бере участь у виборах і активно використовує їх, намагаючись завоювати більшість, незалежно від того, чи бере участь Тимошенко, чи ні, це означає, що таким чином опозиція легітимізує ці вибори. Вона не закликає до бойкоту виборів. Більше того, закон про вибори був прийнятий за активної участі опозиції. Відповідно буде дуже дивно, якщо ЄС візьме на себе роль інстанції, яка піде значно далі, ніж українська опозиція», – додав він.

Втім, як зазначив експерт, «не варто радіти від того, якщо в ЄС задомінує думка, що ключовим фактором демократичності виборів є фактор участі в них Тимошенко».

«Зрозуміло, що є чимало інших факторів і на сьогоднішній день навряд чи хтось може бути оптимістичний щодо ходу самої виборчої кампанії. Однак, тим не менше, такі оцінки, які даються заздалегідь щодо обов’язковості участі Тимошенко як ключового фактору для оцінки виборів, на мою думку, не є достатньо виваженими», – вважає Сушко.

Щодо можливих наслідків, спричинених реакцією ЄС на політичну ситуацію в Україні, експерт називає непідписання угоди про асоціацію.

«У випадку визнання значних відхилень від демократичних норм, то, звісно, українська сторона не побачить підписання угоди про асоціацію до зміни влади. Це достатньо висока ціна. Хоча в принципі уже сьогодні є дуже мала імовірність підписання угоди до 2015 року (вибори президента України – Ред.). І тут спрацювало багато факторів, але вибори можуть стати остаточним», – зауважив він.

Як додає Сушко, амплітуда політичної реакції ЄС на певні події як в Україні, так і в інших країнах, дуже велика.

«Від холодного миру до холодної війни, від декларативного засудження до конкретних санкцій… Ситуація знову ж таки неоднозначна. І взагалі в ЄС немає єдиної політики щодо цього. Наприклад, певні дії з боку Лукашенка призводять до конкретних санкцій. Тоді як дуже подібні дії з боку Алієва чи Путіна до цих санкцій не призводять. Звісно, Україна ще далека від того, щоб застосовувались такі санкції, як у випадку з Лукашенком. В той же час тенденція безумовно є негативною. І тема санкцій вже зазвучала і продовжуватиме звучати. Втім, я не думаю, що найближчим часом це станеться», – зазначив експерт.

Сушко вважає, що заклики ЄС все ж вцілому впливають на українську владу.

«Не можна сказати, що українська влада не чутлива до побажань європейської сторони, хоча би в тій мірі, в якій вона зацікавлена до збереження певного рівня контактів і взагалі простору для маневру в зовнішній політиці. Інакше це означатиме опинитися сам на сам з Росією, чого ніхто не хоче в українській владі. Хоча в той же час для ключових осіб, імовірно, перебування Тимошенко у в’язниці є настільки принципово важливим питання, хоч ні в ЄС, ні в Україні цього не розуміють. І тому українська влада в цьому питанні не йде на компроміси. З її точки зору воно виглядає важливішим, ніж угода про асоціацію чи інші переваги від конструктивних відносин з ЄС», – підсумував експерт.

Нагадаємо, європейський комісар з питань розширення та європейської політики Штефан Фюле заявив, що Брюссель ніколи не пов'язував політичні умови підписання угоди про асоціацію з одним ім'ям, але пов'язує з тим, що «Україна провалила верховенство права та деякі аспекти фундаментальних прав і свобод».

 У Європейській службі зовнішніх дій, главою якої є Кетрін Ештон, заявили, що не бачать можливості визнання парламентських виборів в Україні без участі в них засуджених лідерів опозиції.

Як повідомлялося раніше, у прийнятій 24 травня резолюції Європарламент зазначив, що для укладення угоди про асоціацію України і ЄС необхідна декриміналізація в Україні політичних рішень.