Міністр оборони США Леон Панетта три дні тому відвідав В'єтнам з офіційним візитом. Ця подію уже називають історичною, оскільки шеф Пентагону став першим главою американського військового відомства, хто відвідав республіку після закінчення війни у В'єтнамі в 1973р.
"Складається враження, що Америка починає брати більше на себе оборонних зобов’язань по всьому світу, і одним із аспектів такої політики стає налагодження союзницьких відносин із комуністичним В’єтнамом. Утім, чи не символізує цей візит американсько-в'єтнамське зближення, до якого підштовхує наявність спільного геополітичного противника – Китаю? Адже ледь не кілька днів тому, виступаючи на конференції з безпеки в Сінгапурі, Леон Панетта оголосив про нову стратегію США в регіоні. І метою цієї стратегії є не що інше, як стримування Пекіна", – ідеться в статті.
Автор відзначає, що імовірний альянс з комуністичним В’єтнамом – це щось цілком нове в американській зовнішній політиці. "Крім того, В’єтнам як союзник Сполучених Штатів, стає значним подразником для Китаю у Південно-Східній Азії та об’єктом, на який можуть бути націлені ракетні комплекси, ракети на військових кораблях і китайська авіація", – пише Каспрук.
Попри певну небезпеку такого зближення, В’єтнам, приєднуючись до когорти союзників США в Азії, може отримати значно більше дивідендів. Адже в такому разі в’єтнамці отримують не лише вагомого політичного і військового покровителя, а й у перспективі можуть стати серйозним економічним партнером для Америки, вважає автор.
Він відзначає, що візит міністра оборони США до В'єтнаму є добрим знаком для обох країн, оскільки може надати позитивного імпульсу для інвесторів і бізнесу та створити нові робочі місця для економіки як США, так і В'єтнаму.
"Можна сказати, що вибір Вашингтона припав саме на керівника Пентагону Панетту тому, що цей візит символічно вичерпує всі ті непорозуміння, образи і рани, які обидві нації завдали свого часу одна одній. Для них настає час подивитися вперед і побачити там величезні потенційні перспективи взаємовигідної та плідної співпраці.
У такому випадку американці будуть спроможними скористатися з того, що взаємна ворожість китайців і в’єтнамців сягає вже тисячі років, і конвертувати на сучасному етапі цю нелюбов у власну геополітичну користь. Отже, дракон політичної історії В’єтнаму знову має шанс підняти свою голову і подивитися в бік Китаю вже зовсім іншим поглядом. А в’єтнамська увертюра Америки набуває дещо іншого звучання на азійському політичному плацдармі", – пише Крамар.
Автор нагадує, що п’ять десятиліть тому агресія СРСР і Китаю спричинила громадянську війну, в якій Штати мусили стати на бік Південного В'єтнаму. Нині ж претензії Китаю на домінування в регіоні спонукали адміністрацію президента Барака Обами переписати військову стратегію з метою збільшення американської присутності в Азійсько-Тихоокеанському регіоні та підштовхують до співпраці з країнами, стурбованими перспективою китайського панування.
"Символічним фактом у цьому контексті є те, що у той час, коли Леон Панетта вже виїжджав із В’єтнаму, президент Росії Владімір Путін прибув до Китаю з візитом… Путін з усіх сил підіграватиме китайцям у їхньому несприйнятті політики США в Азії, і ці таємні домовленості цілком здатні лягти в основу вироблення концепції спільних дій на міжнародній арені російсько-китайського антизахідного альянсу", – ідеться в статті.
Більше про це читайте у статті "Сполучені Штати повертаються до В’єтнаму?".