Розгляд законопроекту про збільшення штрафів на мітингах розпочався о 12:45 та закінчився о 23.51 за московським часом. Законопроект підтримали 241 депутат, 147 виступили проти – за необхідних 226 голосів.
Початковий проект закону, розроблений групою «єдиноросів» на чолі з Алєксандром Сідякіним припускав введення максимального штрафу до 1,5 млн рублів за порушення під час масових заходів. Але під час розгляду ця сума була знижена – до 300 тис. рублів для громадян та 600 тис для посадовців.
Законопроект вводитьновий вид покарання – безкоштовні "обов'язкові роботи" від 20 до 200 годин, які призначаються за рішенням суду не більше ніж на 4 години протягом дня у вільний від основної роботи чи навчання час. При цьому обумовлюється, що санкція не діє на вагітних жінок, матерів малолітніх дітей, інвалідів І та ІІ груп.
Згідно з новим законом, учасникам мітингів забороняється закривати обличчя різними засобами (від карнавальних масок до марлевих пов’язок), перебувати в стані алкогольного сп’яніння та мати при собі алкоголь, зброю та легкозаймисті речовини.
Новим законом також обумовлюється право регіональних влад визначати "єдині спеціально відведені або пристосовані місця для колективного обговорення суспільно значущих питань і вираження суспільних настроїв, а також для масового присутності громадян для публічного вираження громадської думки з приводу актуальних проблем переважно суспільно-політичного характеру". Порядок їх використання буде встановлюватися законом суб'єкта РФ.
Законопроект містить норму, яка вводить покарання за організацію фактично несанкціонованих масових акцій під виглядом масового збору громадян, якщо це спричинило порушення громадського порядку. Такий збір громадян юридичною мовою звучить як "масове одночасне перебування громадян в громадських місцях".
Покарання за організацію "масового скупчення громадян в громадських місцях", публічні заклики громадян приходити в одне і те ж місце – якщо це спричинило порушення громадського порядку, санітарних правил, призвело до пошкодження об'єктів життєзабезпечення та зв'язку, заподіяло шкоду зеленим насадженням або створило перешкоди руху пішоходів або транспорту, доступу громадян до своїх домівок або до транспортних зупинок і станцій, встановлюється штрафом від 10 тис до 20 тис рублів або обов'язковими роботами на строк до 50 годин – для громадян, штрафом від 50 тис до 100 тис рублів – для посадових осіб і штрафом від 200 тис. до 300 тис. рублів – для юридичних осіб.
Очікується, що прийнятий Держдумою законопроект розгляне Рада Федерації вже завтра, 6 червня.
Нагадаємо, російська опозиція розпочала організовувати акції «народні гуляння» та встановлювати наметові табори після акції протесту «Марш мільйонів», що пройшов 6 травня у Москві.
Після перебування опозиційного табору у середині травня на Чистих прудах в Москві, представник департаменту природокористування мерії Москви на засіданні суду заявила, що опозиціонери завдали шкоди зеленим насадженням на суму понад 20 мільйонів рублів (близько $660 тис).
Російська опозиція планує організувати 12 червня, на День Росії, масову ходу й мітинг у центрі Москви