5 червня Верховна Рада у першому читані прийняла законопроект, який передбачає офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади за проживання щонайменше 10% носіїв на територіях, на яких розповсюджено цю мову.
Спікер Литвин поставив мовне питання першим у порядку денному, попри узгоджений раніше план роботи на день. Опозиція не була готова до такого розвитку подій і не зуміла протидіяти більшості під час голосування.
Проект закону підтримали 187 депутатів від Партії регіонів, 2 – від фракції Блоку "Наша Україна –Народна Самооборона", 12– позафракційних, 25 – від фракції Комуністичної партії, 2 – від фракції Народної партії та 6 – від "Реформ заради майбутнього".
В об’єднаній опозиції визнали існування плану зриву голосування за "мовний" законопроект. За словами глави партії "Фронт змін" Арсенія Яценюка, опозиція не зрозуміла, коли почалося голосування саме за законопроект "регіоналів", тому і програла "тактичну битву".
Під стінами парламенту відбулися мітинги противників і прихильників цього законопроекту. Серед мітингувальників сталися сутички. Противники цього законопроекту прорвали кордони міліції біля Маріїнського парку.
Силовики застосували проти захисників української мови сльозогінний газ. Натамість у самій міліції заявили, що сльозогінний газ проти правоохоронців застосували протестувальники. В МВС також повідомили, що не проводили затримань громадян під час і після акцій протесту.
Між тим, один з авторів законопроекту про мови, "регіонал" Сергій Ківалов переконаний, що парламентарі підтримають документ у другому читанні. Його колега по фракції твердить, що це станеться до 7 червня.
Натомість в опозиції заявляють, що не допустять ухвалення закону, який, на думку опонентів влади, фактично зробить російську мову другою державною. Після прийняття документу у першому читанні об'єднана опозиція оголосила безстрокову акцію протесту з наметами.
У регіонах України активні громадяни також протестували проти ухвалення законопроекту про мови.
Зокрема, у Львові під стінами ОДА близько 1000 осіб протестували проти мовного законопроекту. Люди скандували "Ганьба", "Слава Україні – Героям слава", "Одна нація, одна Батьківщина, одна мова – це Україна".
В Івано-Франківську на площі біля будівлі обладміністрації зібралося близько 200 людей, виступаючи проти мовного законопроекту.
Акція "Займіться ділом, а не мовою" пройшла в межах Всеукраїнської акції "Врятуй українську мову!" в Ужгороді з метою продемонструвати незгоду ужгородців із ініційованим депутатом-регіоналом Вадимом Колесніченком законопроектом "Про засади державної мовної політики". Учасники акції жбурляли кеди в портрет Колесніченка.
У Харкові політичні партії та громадські діячі не змогли об’єднатися навколо мовного питання і провести об’єднаний мітинг. Хоча акції протесту таки відбулися о 9 ранку і о 12:00. Передували мітингам судові заборони проведення акцій на захист української мови 1 і 2 червня. Заборону пояснювали тим, що в центрі міста готуються до Євро-2012, монтують фан-зону тощо.
У Кіровограді декілька десятків протестувальників вирішили "втопити" авторів законопроекту про мови. А от в Запоріжжі акції протесту взагалі заборонили. Міліція заарештувала її організаторів і склала на них адміністративні протоколи.
Акції протесту відбулися також в Сумах, Полтаві і Одесі.