На думку політолога, ухвалення скандального законопроекту найбільш вигідне трьом політичним силам.
«Ухвалення законопроекту Ківалова-Колесніченка найбільше вигідне трьом політичним силам:Партії регіонів, «Батьківщині» і ВО «Свобода». «Регіонали» мобілізують свій електорат, хоча викликає здивування інформація про те, що в Адміністрації Януковичу перекрутили соціологічні дані, мовляв, після його ухвалення рейтинг Партії регіонів зросте на 7%. Це маячня, тому що виборців Партії регіонів мовне питання цікавить у другому десятку проблем. Звісно, мобілізація (виборців – Ред.) буде, але вона не настільки суттєва. В межах статистичної похибки», – заявив політолог.
Мобілізується й електорат опозиції, але тільки тієї, що завжди відстоювала «мовне» питання, переконаний Березовець.
«Це лише «Батьківщина» і ВО «Свобода». Остання – тому що це найбільш націоналістична радикальна сила. І навіть попри те, що опозиція сьогодні фактично «здала» це питання, вона зможе казати своїм виборцям, мовляв, бачите, Партія регіонів ще й знущається з мови. Всі інші політичні сили тільки програють від цих протестів (про ухвалення законопроекту)», – додав Березовець.
Водночас експерт не виключає, що поведінка опозиції сьогодні у Раді може вказувати на домовленість між нею та провладними політиками, розуміючи, що законопроект їй швидше вигідний.
«Вони могли на це свідомо піти і дозволити це зробити (проголосувати – Ред.), адже ми бачили, коли у них була можливість, вони заблокували (роботу Ради – Ред.). Та й Партія регіонів була сьогодні настільки спокійна, ніби про це знали заздалегідь. Тому якісь кулуарні домовленості вони могли мати», – вважає політолог.
За його словами, ухвалення законопроекту принесе найбільше електоральної вигоди «свободівцям».
«Рейтинг опозиції зросте за рахунок тих виборців, для яких питання мови є принциповим. Це так зване електоральне болото. Для того, щоб їх радикалізувати потрібні подразники. Питання мови – дуже подразнює громадян, навіть набагато більше, ніж економіка. Я думаю, що після цього законопроекту «Свобода» точно подолає 5-відсотковий бар’єр. Це найбільша послуга саме для них. Вони гарантовано проходять до Ради. Партія регіонів також збільшить свій результат, можливо, додасться 2-3%. На стільки ж збагатиться «скарбниця» «Батьківщини», – зазначив Березовець.
Політолог прогнозує, що депутати таки ухвалять законопроект у другому читанні до кінця цієї сесії і його підпише президент. Хоча не виключає: «У зв’язку з протиріччям зі статтею про державну мову Конституції України, його завжди можна буде оскаржити. Це може зробити і Янукович – під вибори його (законопроект – Ред.) негласно залишити, а потім тихенько ліквідувати».
Як повідомлялось, 5 червня Верховна Рада у першому читані прийняла законопроект, який передбачає офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади за проживання щонайменше 10% носіїв на територіях, на яких розповсюджено цю мову.
Проект підтримали 187 депутатів від Партії регіонів, 2 – від фракції Блоку "Наша Україна-Народна Самооборона", 12 – позафракційних, 25 – від фракції Комуністичної партії, 2 – від фракції Народної партії та 6 – від "Реформ заради майбутнього".
Після прийняття документу об'єднана опозиція оголосила безстрокову акцію протесту з наметами.
Під стінами парламенту відбулися мітинги противників і прихильників цього законопроекту. Серед мітингувальників сталися сутички. Противники цього законопроекту прорвали кордони міліції біля Маріїнського парку. Силовики застосували сльозогінний газ.