У день першого розгляду законопроекту 24 травня під час акції протесту у Львові було оприлюднено відозву – відповідь на «двомовний» законопроект «регіоналів». З-поміж іншого у зверненні йшлося про те, що «кожен народний депутат, який проголосує за витіснення української мови з усіх сфер суспільного життя, буде занесений до «книги національної ганьби» і позбавлений політичного майбутнього».
Одними з перших з подібними заявами виступили й українські організації у Чеській республіці. Вони зазначили, що «українська держава повинна мати єдину державну мову – українську. Якщо це комусь не подобається – світ відкритий. Так само як і українська держава мусить мати національно свідомих правителів – українців за національністю і українців-націоналістів-патріотів за духом».
Автори тексту впевнені, що запровадження двомовності в Україні «є авантюрою і прагненням влади приховати свої власні помилки і прорахунки у внутрішній і зовнішній політиці, внести смуту та руїну в державі». Звернення підписали організації «Українська європейська перспектива», «Українська ініціатива в Чеській Республіці», «Об’єднання українок у Чеській Республіці», «Укргазета», «Український журнал», Українська суботня школа «Ерудит».
До спікера Володимира Литвина і депутатів Ради звернулася Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій, висловлюючи стурбованість ситуацією, яка склалась внаслідок внесення до порядку денного та розгляду мовного законопроекту. Представники церков і релігійних організацій закликали державних, політичних і громадських діячів усіх рівнів «додержуватися Конституції, не перетворювати мовне питання на предмет протистояння, не сіяти навколо його розв’язання ворожнечу й ненависть, пам’ятати про відповідальність за наслідки своїх рішень і дій не тільки перед народом, але й перед Богом».
Хоча пізніше в УПЦ МП заявили, що митрополит Володимир не підписував це звернення Ради Церков.
Низка вчених, правозахисників і депутатів заявили, що законопроект Колесніченка-Ківалова спрямований на порушення мовних прав українців і загрожує цілісності держави. «Законопроект спрямований на підрив статусу української мови як державної та його витіснення з ужитку в усіх сферах публічного життя в більшості областей України. Більшість ключових положень проекту закону в своїй основі явно суперечать Конституції України», – йдеться у зверненні. Автори документа закликають Литвина та народних депутатів всіх фракцій «відмовитися від прийняття цього антиконституційного документа, який суперечить національним інтересам України і загрожує громадянському миру в нашому спільному домі – Україні».
Світовий конґрес українців 1 червня поширив заяву, в якій висловив глибоке стурбовання подальшим розглядом законопроекту “Про засади державної мовної політики”. На думку організації, цей законопроект є черговою спробою узаконити статус російської мови як регіональної та на цій підставі надати право для її застосування нарівні з державною чи замість неї в роботі органів державної влади та самоврядування, в освіті та в інших сферах суспільного життя. А також суперечить Конституції України, Європейській хартії регіональних мов або мов меншин та Рамковій конвеції про захист національних меншин.
Крім цього, громадські діячі, політики, митці та журналісти закликали організовано просувати свої погляди та вимоги, створивши «Всеукраїнський комітет на захист української мови». Серед ініціаторів – народні депутати від НУНС Олесь Доній та Юрій Стець, письменник Василь Шкляр, співачка Ніна Матвієнко та генеральний директор телеканалу «ТВі» Микола Княжицький. Вже зараз представники ще не сформованого комітету запропонували декілька ініціатив, які б захищали та пропагували українську мову. Одна з ідей вже реалізована: зняті ролики за участю відомих українців, які агітують розмовляти українською мовою. Невдовзі ці агітаційні ролики можна буде побачити в ефірі телеканалів «ТВі», «5 каналу» та на інтернеті.
Вчена рада Національного університету «Києво-Могилянська академія» висловила глибоку стурбованість «спробами частини депутатського корпусу за всяку ціну, всупереч численним експертним висновкам та протестам громадськості, «протягти» у парламенті політично кон’юнтурний законопроект «Про засади державної мовної політики». «У разі прийняття законопроекту Ківалова-Колісниченка політичні наслідки такого рішення будуть катастрофічними для України: вона буде остаточно розколота за мовною ознакою. А це вже не тільки постійне джерело суспільної нестабільності, а й реальна загроза державній цілісності України», – йдеться у зверненні. Вчена рада вимагає зняти з розгляду цей законопроект.
У свою чергу, партії з Комітету опору диктатурі погрожують організувати безстрокові акції протесту, якщо з парламенту не буде відкликано законопроект «Про засади державної мовної політики». Ультиматум опозиція висунула до 5 червня. Документ підписали керівники обласних організацій ВО «Свобода», Народного руху України, Української народної партії, партії «За Україну!», Української партії, партій «Громадянська позиція», «Українська платформа «Собор», «Українська справа».
А депутати Львівської та Івано-Франківської міськради 5 червня, коли Рада продовжить розгляд скандального законопроекту, планують провести позачергові сесії під стінами парламенту.