Відповідний наказ зобов'язує місцевих керівників у галузі охорони здоров'я визначити орієнтовний перелік медзакладів, що надаватимуть допомогу засудженим. У випадках, коли обстеження або лікування в'язнів не може бути проведене в медичних частинах установи виконання покарань, воно здійснюватиметься на базі закладу охорони здоров'я з вказаного переліку. При цьому тюремники мають організувати та забезпечити цілодобову охорону засудженої особи.
У документі також затверджено, що усі особи, які прибули до установи виконання покарань, проходитимуть первинний медогляд з проведенням флюорографічного обстеження. Завдяки цьому виявлятимуться особи, яким заподіяно тілесні ушкодження, а також ті, хто становить епідемічну загрозу для оточення або потребує невідкладної меддопомоги.
У разі виявлення тілесних ушкоджень медпрацівник негайно повідомлятиме про це керівництво установи виконання покарань і складатиме довідку у трьох примірниках, один з яких видаватиметься на руки засудженому. Упродовж доби з моменту виявлення ушкоджень інформація у письмовому вигляді надсилатиметься прокурору.
Крім того, порядок визначає, що засуджений, який звертається зі скаргою на стан здоров‘я, матиме право на вільний вибір лікаря. Консультування, обстеження і лікування обраним лікарем-фахівцем здійснюватиметься (якщо це можливо) в медичній частині установи виконання покарань у присутності персоналу медчастини. Відшкодування витрат, пов’язаних із залученням лікаря, здійснюватиметься за рахунок засудженого або його родичів.
В інших випадках медичне обстеження та встановлення діагнозу здійснюватиметься лікарем медичної частини установи виконання покарань.
Нагадаємо, позафракційний народний депутат Тарас Чорновіл запропонував внести зміни в законодавство задля того, щоб засуджена особа могла виїхати на лікування в медзаклад за межі країни, якщо її здоров'ю або життю існує загроза.
Верховна Рада відмовилася включити до порядку денного сесії 23 травня законопроект, яким пропонувалося дозволити направлення засуджених у медичні установи, які розташовані на території України або за її межами. За включення законопроекту до порядку денного сесії проголосував 131 депутат за мінімально необхідних 226.
В установах виконання покарань України станом на 1 січня цього року перебуває 154 тис. 29 осіб.