Парламентарі придумали, як боротися із земельними спекулянтами

24 Квітня 2012, 07:55

Народні депутати з Партії регіонів Юрій Воропаєв і Борис Дейч ініціюють внесення змін до Земельного кодексу, спрямовані на те, щоб зобов'язати власників, або користувачів землі, переданої під житлову або громадську забудову, починати і завершувати будівництво всього за 5 років, пише "Коммерсант-Украина".

При цьому у внесеному до Ради законопроекті N10370 пропонується не враховувати термін затримки будівництва через стихійні лиха, або форс-мажорні ситуації. В іншому разі власник ділянки в примусовому порядку буде позбавлений права власності, землекористувачу це загрожує розірванням договору. Проводити відчуження планується в судовому порядку паралельно з припиненням права власності інвестора на об'єкти незавершеного будівництва, ідеться в статті.

Після відчуження земельні ділянки будуть оцінюватися і продаватися з аукціону. При цьому в проекті закону не передбачена процедура відшкодування інвестору витрат на купівлю землі і будівництва об'єктів.

За словами Воропаєва, іноді земля роками простоює, що спричиняло потім зростання вартості на житло у десять разів. Однак, оцінити загальну площу землі, яка не забудовується, а простоює депутат не зміг.

Крім того, в законопроекті містяться і "корупційні норми". Так, чиновники "органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування" зможуть своїм рішенням пролонгувати "термін завершення забудови на період не більше п'яти років" за заявкою зацікавлених громадян, або юридичних осіб. Заявникам потрібно буде вказати "аргументовані причини пролонгації". 

Однак, які саме причини вважатимуться "аргументованими", а які – ні, в документі не вказано. Також нічого не ідеться про відповідальність чиновників за нерозгляд таких заявок. Іншими словами, якщо прохання буде переконливим, але чиновники не встигнуть вчасно його розглянути, почнеться відчуження землі.

На думку експертів, пропонована редакція законопроекту містить багато недосконалостей. 

Як каже аналітик Асоціації міст Ярослав Рабошук, чиновники можуть блокувати введення житла в експлуатацію, щоб почати вилучення землі та недобудованих будинків. "Це буде рейдерство", – попереджає він.

Партнер юридичної фірми Astapov Lawyers Тетяна Кузьменко відзначає, що депутати запропонували нереально короткий термін реалізації проектів. За її словами, тільки на узгодження нескладного проекту може піти 3-4 роки, а на будівництво і здачу в експлуатацію – ще 5 років. "Тому забудовникам весь час доведеться доводити і пояснювати, чому вони не встигають здати за 5 років. Суди теж не будуть швидкими", – говорить юрист.

Нагадаємо, в Україні, зокрема у столиці іде довготривала "війна" ізабудовниками. У березні кияни вдалися до крайніх форм боротьби – почали підпалювати техніку.  

Протести киян проти забудовників вже не раз переростали у конфлікти. Приміром, у серпні минулого року між будівельниками і мешканцями прилеглих до будмайданчика будинків на проспекті Маяковського, 42, у Києві виникла масова бійка.

Позначки: