Про це пише газета «Коммерсанть-Украина», посилаючись на черговий звіт GRECO (група держав Ради Європи по боротьбі з корупцією, міжнародний експертний орган) про виконання Києвом рекомендацій Ради Європи в цій сфері, оприлюдненому на сайті Міністерства юстиції.
Одним з головних висновків документа стала констатація відповідності вимогам GRECO існуючого в Україну антикорупційного органу.
У 2011 році Київ гарантував європейським структурам швидке створення такої структури. Пізніше стало відомо, що Мін'юст припинив роботу над підготовкою відповідного законопроекту – тоді в міністерстві пояснили, що ведуть переговори з експертами про вибір моделі його роботи.
Як з'ясувалося, українська влада сконцентрувалися на тому, щоб переконати європейців у відсутності необхідності створення спецоргану. На думку Києва, необхідні функції здатний виконувати Національний антикорупційний комітет (НАК) – консультативно-дорадчий орган при президенті України. Головою НАК є президент Віктор Янукович, а секретарем – секретар Ради БезпекиАндрій Клюєв. В GRECO визнали доводи української влади достатніми, включивши до звіту фразу про те, що «склад і функції НАК відповідають вимогам і рекомендаціям (Ради Європи – Ред.)». Європейські експерти відзначили лише один недолік НАК – слабке представництво громадських організацій в його складі (1 з 33 членів) – і порекомендували Україні виправити цей недолік.
У Мін'юсті пояснили, що в України не було можливості обрати інший сценарій реалізації антикорупційної політики.
«Щоб створити дійсно незалежний орган, який не належить до жодної з гілок влади, довелося б вносити зміни в Конституцію», – заявила начальник відділу антикорупційної політики Мін'юсту Ірина Смирнова.
При цьому слід зазначити, що статус НАК не дозволяє йому вести діалог з іншими органами влади та давати їм доручення – у цього органу відсутня навіть своя печатка.
Смирнова, втім, не вважає це проблемою: «При необхідності президент введе рішення НАК в діяльністьсвоїм указом».
Українські експерти критично оцінюють висновки GRECO. Президент об'єднання ТОРО (контактна група Transparency International в Україні) Олексій Хмара, який є єдиним представником громадських організацій у складі НАК, вважає, що позитивна характеристика GRECO «дана Україна авансом».
Висновок GRECO має особливу важливість для переговорів України з Євросоюзом про скасування візового режиму – створення антикорупційного органу входить в число ключових вимог плану дій візової лібералізації (ПДВЛ) і до цих пір вважалося одним з головних перешкод для прогресу України у цій сфері.
Заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін підтвердив виданню, що Українавже повідомила ЄС про виконання цієї вимоги. Вінзазначив, що європейці ще не надали офіційної відповіді.
«Автоматизму (рішення ЄС – Ред.) немає. Євросоюз орієнтується на висновки GRECO, але Єврокомісія ще повинна надати остаточний висновок про відповідність (цього органу –Ред.) вимогам, які ЄС пред'являє до антикорупційного законодавства», – стверджує дипломат. Інший співрозмовник виданняв МЗС більш оптимістичний:
«Євросоюз вимагав від нас відповідності антикорупційного органу вимогам GRECO. Які ж можуть бути аргументи, щоб тепер не визнати їх висновки?»- заявило джерело.
«Але це не означає, що ми виконали всі вимоги ПДВЛ – відсутній закон про біометричні документиі є проблеми з антидискримінаційного законодавства», – нагадала голова громадської організації «Європа без бар'єрів»Ірина Сушко.