Світовий банк підрахував, що частка тіньової економіки становить 18% від світового ВВП. А TJN свідчить про те, що через приховування податків щороку світова економіка втрачає $3 трлн.
Найвищий рівень тіньової економіки виявився в Болівії. Частка її тіньової економіки складає 66,1% від ВВП. Загалом сума грошей, яку країна втратила через неплатників податків складає $3,7 млрд. Згідно із підрахунками TJN, тіньова економіка країни дорівнює 419% витрат на охорону здоров’я найбіднішої країни Південної Америки. Президент Ево Моралес намагався боротися з повальним ухилянням від сплати податків з боку корпорацій, але поки безуспішно. Зважаючи на те, що податкові надходження становлять лише 13,35% від ВВП країни, Болівія і раніше сильно залежала від кредитів інших країн та міжнародних організацій. Наразі країні треба погасити зовнішній борг у $7 млрд. Ухиляння від сплати податків настільки поширене, що в шахрайстві було звинувачено навіть деякі державні компанії.
Частка тіньової економіки США становить 8,6% від ВВП, що в грошовому еквіваленті складає $337 млрд щороку. Хоча у відсотковому відношенні тіньова економіка США становить не надто велику частку економіки, проте США втрачає найбільшу з усіх країн світу суму грошей від несплати податків. Найбільше сприяє такій проблемі слабке законодавство щодо корпорацій.
«Те як США регулюють корпорації – це велика проблема. США створюють так багато корпорацій, що навіть не знають хто ними володіє та з кого треба брати податки», – вважає автор звіту TJN Річард Мерфі. «Вони приходять і йдуть від країни до країни практично без жодних витрат. Це, напевно, єдина й найбільша можливість для ухиляння від сплати податків в нашій економіці, але на неї не зважають», – додав експерт.
Розкриття інформації про те, що кандидат в президенти Мітт Ромні інвестував $8 млн вфонди на Кайманових островах, активізувало серед громадськості дискусії щодо питання офшорних фінансових зон, які відповідно до американського законодавства є легальними, алечасто використовуються для ухиляння від сплати податків.
Третьою за обсягами тіньової економіки в світі є Росія. Так, тіньова економіка в Росії становить 43,8% від ВВП, що дорівнює $221 млрд. Відповідно до окремих досліджень 60% російських фірм є так званими «космонавтами» – фірмами, які створюються на короткий час та мають на меті приховування активів для ухиляння від сплати податків. Як пише Foreign Policy, в середньому в Росії фірми платять 40% тих податків, які вони мають платити. Не винятком тут є і державні компанії, такі як Газпром, який в 2003-2004 році передав «космонавтам» більше $2 млрд своїх статків. Як зазначає видання, уряд Росії починає боротись з ухилянням від сплати податків лише у випадку, коли якийсь олігарх потрапить у немилість Кремля, як це сталося у випадку Міхаіла Ходорковського.
В Італії тіньова економіка складає 27% від ВВП (238 млрд). Сама країна офіційно оцінює свою тіньову економіку в 17,5% від ВВП, що тим не менш означає втрату $150 млрд щороку. Ухиляння від сплати податків часто є дуже разючим. Так, половина яхт більш як 10 метрів завдовжки в Італії зареєстрована на осіб, які мають річний прибуток менше $26 тис. А в одному з італійських міст 42 власники Ferrariзадекларували річний прибуток менше $30 тис. У той час як боргова криза в країні загострюється уряд вживає заходів для боротьби з ухиленням від сплати податків. Серед них – рейди у яхт-клуби, гірськолижні курорти, та перевірка власників розкішних автомобілів. Навіть аргентинська зірка футболу Дієго Марадона виявився в центрі податкового скандалу. В Італії його звинувачують у несплаті податків у сумі $50 млн за часи його професійної кар’єри в Італії.
Ще одна країна єврозони, яка має велику частку тіньової економіки – Греція. Так, прихована економіка становить 27,5% від ВВП, що дорівнює $30 млрд. Грецькі податкові органи традиційно були і залишаються досить слабкими, а посадових осіб легко підкупити. Втім, з початку боргової кризи посадовців чекало розчарування. Уряд опублікував список з 4 тис 152 боржників, а низку великих бізнесменів було заарештовано під час рейдів.
Втім, автори дослідження TJN не були вражені діями грецького уряду. «Поки що я бачу, що вони шукають нові шляхи обкласти податками замість того, щоб побороти ухилення від сплати податків. Ми бачили як в Греції намагаються оподаткувати рахунки на електроенергію. Це грубо. Мабуть, це важливо на даний момент, але такі заходи не мають на меті усунути основні культурні проблеми», – зазначив автор звіту.
Розмір тіньової економіки в Ірландії є відносно незначним -15,8% (9,9 млрд), але останні ініціативи уряду країни можуть бути передвісником майбутніх проблем. Так, ірландський уряд вирішив цього року стягувати новий податок в розмірі $ 130 з домогосподарства, щоб назбирати принаймні $ 212 млн, які мали б допомогти державі погасити борговий тягар. Така податкова ініціатива спровокувала обурення громадськості, а 31 березня уряд визнав, що 50% домогосподарств просто відмовились платити цей податок. Мерфі назвав такий розвиток подій «абсолютно не дивним».
«Очікується, що звичайні люди візьмуть на себе тягар погашення заборгованості, який в Ірландії є просто поза межами уявного», – вважає експерт. Він також передбачає що в найближчі місяці в Ірландії посиляться страйки та бойкот сплати податків, подібно до того як це було в Греції. «Я вважаю, що ми рухаємось до переломного моменту», – додав він.