За словами Василенка, численні поправки у прийнятий Верховною Радою Кодекс, котрі зараз нібито розглядаються європейськими структурами, ускладнюють аналіз документа, оскільки його остаточна редакція невідома. Проте сам напрямок «реформування», заявлений ще в законопроекті, дозволяє робити певні висновки.
«Великі застереження викликає новація щодо суб’єктів кримінального процесу та їхніх повноважень. Наприклад, дані, зібрані адвокатом, передаються слідчому, а той долучає їх до справи… Звісно, в КПК написано, що слідчий має бути безстороннім і керуватись інтересами істини. Але ж реально слідчий і в СРСР, і в незалежній Україні, завжди працював на інтереси обвинувачення», – наголосив Василенко.
Юрист також піддав критиці норму про порушення кримінальної справи за першою заявою, без дослідчої перевірки. На його думку, якщо зараз така перевірка часто стає способом шантажу, коли слідчі вимагають від підозрюваних грошей за непорушення справи, то зараз гроші вимагатимуть за закриття справ – і ставки тільки зростуть.
Також екс-суддя зазначив, що тривогу правозахисників викликає ідея дозволити захист обвинувачуваних у суді лише професійним адвокатам.
«З одного боку, цим повинні займатись професіонали, але з іншого – ліцензовані адвокати в Україні є потенційними суб’єктами тиску. Ту ж ліцензію можна легко відібрати за надуманими звинуваченнями», – сказав Василенко.
Нагадаємо, Рада прийняла Кримінальний процесуальний кодекс у ніч із 12 на 13 квітня.
Депутати фракції "Блок Юлії Тимошенко-Батьківщина" мають намір звернутися в Конституційний Суд із проханням оцінити його конституційність.
Президент Віктор Янукович має намір вирішити, чи варто схвалювати прийнятий Кримінальний процесуальний кодекс, після оцінки документа міжнародними експертами.
Читайте також: Данський Гельсінський комітет з прав людини: Чи намагається Україна покращити верховенство права?(повний текст)