Павленко: 15% неповнолітніх вже сьогодні можна випускати з колоній

10 Квітня 2012, 08:41

Перевірка місць позбавлення волі, в яких містяться неповнолітні, проводиться вже півроку. Як пише «Коммерсанть-Украина», Павленко вже проінспектував слідчі ізолятори в Донецьку, Львові, Ужгороді, Запоріжжі; виправні колонії в Дубно (Рівненська область) та Мелітополі (Запорізька область). Остання установа є єдиною в Україні, в якій утримують дівчат. Всього в Україні налічується вісім колоній для неповнолітніх, в яких міститься 1432 людини. Їх перевірка буде завершена до 1 червня.

За словами Павленка, більшість підлітків, які відбувають зараз тюремне ув'язнення, повинні були отримати менший термін:

«Половина дітей сидить за вчинення незначного злочину, наприклад за крадіжку мобільного телефону. За це вони отримують три-чотири роки ув'язнення. Упевнений, що з більшістю з них можна було б ефективно попрацювати і без позбавлення волі. На мою думку, з колоній уже сьогодні можна випускати близько 15% неповнолітніх».

Дитячий омбудсмен також повідомив, що більшість неповнолітніх перебувають у місцях позбавлення волі після умовного покарання (857 осіб). Разом з тим до того, як ці діти потрапили в колонії, виховна робота з ними «зводилася до відзначення неповнолітніх у графіках візитів».

«Ніхто з цих дітей не сказав мені, що хоч якийсь орган влади приділяв їм увагу. Однак я отримую довгі звіти від різних служб про те, як вони допомагають дітям», – пояснив Павленко.

Найбільше нарікань у Павленка виникло з приводу умов утримання неповнолітніх у СІЗО. Зокрема, за словами уповноваженого, до сих пір не вдалося викорінити практику багатомісячного перебування підлітків у слідчих ізоляторах. У кожному з перевірених СІЗО по 5-7 підлітків перебували там понад півтора року.

Як розповів голова ради правозахисної організації «Донецький меморіал» Олександр Букалов, подібні факти свідчать і про процвітання корупції в місцях позбавлення волі.

«Мені відомий випадок, коли підлітка утримували в СІЗО протягом двох років. Там він захворів на туберкульоз і потребує зараз допомоги психіатра. А вся проблема була в тому, що його мати не могла заплатити кілька тисяч доларів, щоб його не садили в СІЗО», – заявив Букалов.

Начальник відділу діяльності слідчих ізоляторів департаменту охорони, спостереження і безпеки, режиму та контролю щодо виконання судових рішень Державної пенітенціарної служби Олексій Бондаренко підкреслив, що провини ДПС в надмірних термінах утримання підлітків у СІЗО немає.

«За терміни утримання (в слідчих ізоляторах – Ред.) відповідають суди. У нас в законодавстві не визначено граничні терміни перебування справи у суді», – пояснив Бондаренко.

Виправити ситуацію з багатомісячним перебуванням підлітків у СІЗО, на думку Павленка, може введення посади слідчого у справах неповнолітніх, який прискорить проведення слідства.

Разом з тим результати інспекції кажуть про поліпшення умов утримання дітей в колоніях. «Рішення останніх років про гуманізацію підходу до тюремного ув'язнення дітей призвело до того, що колонії сьогодні заповнені наполовину. Наприклад, в колоніях, в яких я побував, карцер не використовується вже протягом двох-трьох років», – розповів Павленко.

Помічник глави центрального апарату ДПС Ігор Андрушко зазначив, що внаслідок зменшення кількості ув'язнених буде розглядатися питання про перепрофілювання дитячих колоній.

«Можливо, вони будуть перепрофільовані під місця ув'язнення для жінок, що вперше відбувають покарання», – пояснив Андрушко.