Американці бояться, що вода може стати новою “зброєю” у конфліктах між державами

23 Березня 2012, 21:29

Не зважаючи на те, що «пов’язані з водою конфлікти» навряд чи виникнуть в найближчі 10 років, у дослідженні йдеться, що триваючий дефіцит води може почати впливати на інтереси національної безпеки США.

Оцінку розроблено на основі секретних документів національної розвідки США, розданої політикам в США в жовтні. І хоча новий звіт не вказує на проблеми в конкретних країнах, в ньому називаються «стратегічно важливі водойми», пов’язані з річками в кількох регіонах. До них належать Ніл, який протікає через 10 країн центральної та південно-східної Африки допоки не дійде до Єгипту та Середземного моря; Тигр і Євфрат в Туреччині, Сирії, Іраку; Йордан, який давно є предметом спорів між Ізраїлем, Йорданією та Палестиною та Інд, чий басейн поширюється на Афганістан, Пакистан, Індію та Тибет. 

«Оскільки водні проблеми стають більш гострими, існує ймовірність, що держави використовуватимуть їх як важіль», – заявив американський високо посадовець з розвідки.

За його словами, з наближенням середини століття зростає ймовірність того, що вода «використовуватиметься в якості зброї, коли одна держава заборонятиме доступ до води іншій», – додав він. «Зважаючи на те, що терористи шукають цілі високої видимості, водна інфраструктура може стати їх мішенню», – вважає посадовець.

У самому ж документі також зазначається, що проблеми з водою будуть і надалі посилювати нестабільність по всьому світу. «Ми не передбачаємо, що проблеми з водою самі по собі спричинять крах держав», але в поєднанні з іншими проблемами такими як бідність, охорона довкілля, та погане управління «проблеми з водою можуть вилитись в соціальні потрясіння, що призведуть до політичних потрясінь і в кінцевому підсумку до краху держави», – вважають розробники оцінки.  

За даними дослідження 70% усієї прісної води наразі використовується для потреб сільського господарства. «Зворотною стороною цього є те, що багато регіонів забирають воду з водоносних джерел швидше, ніж вона оновлюється. Коли її не стане, сільського господарства теж не стане», – зазначається у звіті.

Зважаючи на припущення про зміну клімату в найближчі 40 років, автори звіту передбачають збільшення кількості посух та екстремальних природних явищ, а також висловлюють побоювання, що держави не зможуть зробити необхідні інвестиції в інфраструктуру для того, щоб впоратися зі зсувами клімату.