Голова КВУ: передати Раді право визначати межі виборчих округів наразі неможливо

13 Березня 2012, 19:04

«Критерії і підходи до нарізки округів мають бути чітко виписані в законодавстві і тоді вже не важливо парламент цим займається, місцева влада чи ЦВК. Оскільки сьогодні такого немає, то в принципі ми маємо провладну більшість ЦВК і провладну більшість парламенту, тобто для нас не принципово, яка із цих провладних більшостей проголосує за межі округів, як вигідно владі», – пояснив експерт.

Однак, в парламенті, на думку Черненка, це питання викликало б публічну дискусію.

«У парламенті, можливо, краще, бо буде хоча б якась дискусія, виступи, поправки. Хоч рішення все одно буде прийнято провладною більшістю, це стало б черговим предметом політичних торгів. Натомість ЦВК навіть дискусії не буде, в певний визначений законом день вона оголосить межі округів і крапка. Наразі закон наскільки віддається на відкуп ЦВК, не висуваючи крім кількості виборців жодних критеріїв. Тому й не дивно, що в межах цього закону будь-який орган буде створювати округи так, як йому заманеться», – зазначив Черненко.

Як уточнив експерт, є два критерії для визначення меж округів.

«Перший – округи мають знаходитися в межах адміністративних одиниць областей, тобто не може один округ охоплювати дві сусідні області, а другий – кількість виборців в окрузі обчислюється від середньої загальної кількості виборців ±12%. Зокрема, в Україні вона становить 163 тисячі. Допускається також межі цієї кількості – від 141 до 178 тисяч (виборців – Ред.). До прикладу, у Львівській області можна сформувати від 10 до 12 округів», – зауважив голова КВУ.

Водночас він додає, що ідея спікера Володимира Литвина про передачу права визначати межі мажоритарних округів на парламентських виборах від ЦВК Верховній Раді поки залишається на рівні ініціативи.

«Для того, щоб межі округів встановлював парламент, треба поміняти закон про вибори. А поки це його думка, яка я не думаю, що має реальні можливості бути реалізована», – уточнив Черненко.

Коментуючи заяву першого заступника голови партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Олександра Турчинова, що Адміністрація президента розробила проект закону, яким пропонується збільшити кількість округів в Донецькій, Дніпропетровській, Одеській областях, у Криму та Луганську, а зменшити – у Києві, Чернігівській, Хмельницькій та Івано-Франківській областях, Черненко заявив:

«В межах закону дійсно можна забрати із західного регіону на східні по округу, і це не буде порушенням закону. Чи буде так, чи ні, я не готовий сказати».

Читайте також: Олександр Черненко: Клонування партій на парламентських виборах навряд чи застосовуватимуть

Позначки: