«Довідки, які архіви надають громадянам, є безкоштовними, оскільки законодавство відносить таку діяльність до соціальних послуг», – зауважила голова Держкомархіву Ольга Гінзбург.
За її словами, саме тут українське законодавство потребує вдосконалення.
«Ми не можемо давати довідки за гроші. Якби нам сказали: «Ми не будемо вас фінансувати, а ви заробляйте гроші як інші», ми б заробили мільйони і мільйони грошей, видаючи ці довідки за плату», – каже Гінзбург.
За її словами, гроші також потрібні на оцифровку архівних матеріалів та організацію доступу до них через інтернет, тоді розшириться і коло інтересів дослідників.
«Нікого не цікавить розбудова Дніпрогесу, як Корольов працював, чи як оборонна промисловість працювала. Не можна весь час на репресіях і на якихось там архівах СБУ працювати чи архівах МВС. Нічого це в суспільство не принесе», – наголосила Гінзбург.
За словами голови вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимира В’ятровича, після таких заяв Ольга Гінзбург не повинна залишатися на своїй посаді.
«На жаль, звучить не чиновник, який має очолювати архівне відомство, а звучить представник Комуністичної партії, якій дуже боляче, що документи, які вона охороняє, відкривають правду про злочини цієї політичної партії. Якщо говорити про радянський період історії України і не говорити про політичні репресії, не говорити про ті трагедії, які відбувалися, тоді фактично історія буде перекручена», – наголошує науковець.
За словами В’ятровича, всупереч заяві Гінзбург, державні архіви беруть гроші за свої послуги, зокрема, за копіювання документів. При цьому тарифи навіть в архівах сусідніх областей можуть різнитися у десятки разів. Отримати роз’яснення щодо порядку встановлення таких тарифів не вдалося жодного разу, зауважив дослідник.
Як повідомлялось, у січні Гінзбург заявила, що якби мала повноваження, то закрила б доступ до значної частини архівних документів.
«Архіви в нас сьогодні вже повністю відкриті. Ми настільки відкрилися, що якби моя воля була, то я б половину закрила», – наголосила Гінзбург.
Нагадаємо, колишній директор Департаменту архівного забезпечення СБУ Володимир В'ятрович побоюється зловживань при вилученні документів з Національного архівного фонду у випадку прийняття законопроекту про уточнення процедури зберігання архівних документів в редакції, прийнятій в першому читанні.
Читайте також: «Гуманітарна політика» в Україні повернулась у радянсько-російське річище